Rzecznik Praw Obywatelskich: całkowity zakaz zgromadzeń jest niekonstytucyjny

18.05.2020 14:27
Rzecznik Praw Obywatelskich: całkowity zakaz zgromadzeń jest niekonstytucyjny Fot. Piotr Molecki/East News

RPO uważa, że całkowita niemożność organizowania zgromadzeń publicznych w stanie epidemii narusza istotę wolności zgromadzeń, co budzi wątpliwości konstytucyjne. Interwencja dotyczy między innymi protestu przedsiębiorców spacyfikowanego przez policję.

Pamiętacie stare dobre czasy, gdy można było wyjść z po prostu z domu, pójść na miasto, spotkać się ze znajomymi, wyrazić publicznie swoje poglądy biorąc udział w zgromadzeniu? Od czasu wprowadzenia obostrzeń z powodu epidemii COVID-19 minęły dwa miesiące, a świat i styl życia który straciliśmy z jego powodu wydaje się być znacznie bardziej odległy.

Przypominają o tym z każdej strony restrykcje, jakie zostały nałożone na Polaków przez rząd w związku ze stanem epidemii. Całkiem sporo z nich zostanie z nami na długie miesiące, a nawet lata: władze opublikowały już nawet „podstawy nowej normalności”, w których przygotowują nas na nadchodzące ciężkie miesiące.

Przeczytaj także

Jednym z najbardziej bolesnych obostrzeń, szczególnie dla osób o bogatym życiu towarzyskim, jest zakaz zgromadzeń. Został zarządzony, żeby minimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa wśród skupionej w jednym miejscu większej liczby ludzi. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa jednak, że odmawianie możliwości gromadzenia się obywatelom oznacza odbieranie im niezbywalnych konstytucyjnych praw.

Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że całkowity zakaz zgromadzeń jest niekonstytucyjny

RPO wypowiedział się dla Sądu Apelacyjnego, który rozpatrywał odwołanie od braku zgody na zorganizowanie demonstracji przedsiębiorców w Warszawie. Prezydent miasta poinformował wnioskodawcę, że zgromadzenie nie może być zarejestrowane z powodu obowiązującego zakazu zgromadzeń.

Rzecznik ma świadomość znaczenia zakazu zgromadzeń w związku ze stanem epidemii i koniecznością ochrony zdrowia publicznego. Jego wątpliwości budzi jednak utrzymywanie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów całkowitego zakazu w tym zakresie. Prowadzi to bowiem do naruszenia istoty konstytucyjnego prawa obywateli do zgromadzeń (art. 57 Konstytucji). Jest też sprzeczne z dopuszczalnym zakresem ograniczania prawa podmiotowego i zasadą proporcjonalności (art. 31 ust. 3 Konstytucji).

RPO wskazał na nieprawidłowości w podejmowaniu decyzji o niezarejestrowaniu demonstracji: stanowisko Rzecznika, z którym zgodził się Sąd Apelacyjny głosi, że zgromadzenie powinno być zarejestrowane, a następnie ocenione, czy w bieżącej sytuacji epidemicznej może się bezpiecznie odbyć. Dopiero na podstawie takiej analizy można wydać oświadczenie o zakazie przeprowadzenie zgromadzenia.

Zobacz także: Morawiecki o aferze z utworem Kazika. „Trudno mi pojąć kwestionowanie godnego uczczenia rocznicy Katastrofy Smoleńskiej” 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.