Rzecznik Praw Obywatelskich: zakaz wstępu do lasu nielegalny

08.04.2020 15:36
las|undefined Fot. Shutterstock

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra środowiska o wycofanie zakazu wstępu do lasów i parków narodowych, gdyż do jego wprowadzenie nie ma podstaw prawnych. 

W ramach walki z epidemią z COVID-19 rząd wprowadził rozporządzenia ograniczające działanie szkół i przedsiębiorstw oraz wprowadzające obostrzenia dotyczące przemieszczania się. Część z wprowadzonych zakazów jest naprawdę daleko idąca.

Zakazu wychodzenia z domu bez uzasadnienia pilnują wspólne patrole policji i wojska. Decyzje funkcjonariuszy wywołują jednak wiele kontrowersji: karę 500 zł można na przykład otrzymać za wymianę opon z zimowych na letnie.

Przeczytaj także

Sporo dyskusji budzą także niektóre decyzje rządu, w tym ogłoszony zakaz wstępu do lasu. Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyjrzał się temu rozporządzeniu, poinformował że nie ma on podstaw prawnych.

RPO o zakazie wstępu do lasu: nie ma podstaw prawnych

Rzecznik wysłał już dokument do ministra środowiska, w którym apeluje o „uchylenie pozbawionych podstaw prawnych decyzji wprowadzających generalne zakazy wstępu na tereny leśne pozostające w zarządzie Lasów Państwowych oraz do parków narodowych”.

Jak przypomina RPO, możliwość ogłoszenia zakazu wstępu do lasów jest możliwa według polskiego prawa (art. 26 ust. 3 ustawy o lasach) w trzech przypadkach:

  • wystąpienie zniszczenia albo znacznego uszkodzenia drzewostanów lub degradacja runa leśnego
  • wystąpienie dużego zagrożenia pożarowego
  • wykonywanie zabiegów gospodarczych związanych z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna

Epidemii COVID-19 nie można powiązać z żadnym z tych punktów, dlatego zakaz wstępu do lasów został wydany bezprawnie.

Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał ponadto, że za niestosowanie się do ograniczeń przemieszczania się części społeczeństwa nie można karać jego większości:

Nierozsądne zachowania niektórych osób nie mogą jednak ograniczać wszystkich, tym bardziej gdy chodzi o korzystanie z podstawowych praw i wolności, takich jak wolność poruszania się, prawo do korzystania ze środowiska, jak i dbałości o własne zdrowie – także psychiczne. Dla przeważającej części społeczeństwa możliwość ruchu poza domem, w kontakcie z naturą, jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wpływa korzystnie na odporność i pozwala na odprężenie. Pomaga w przezwyciężeniu stresu i stanów depresyjnych. A rozległe tereny lasów i parków narodowych pozwalają na zachowanie bezpiecznego dystansu do drugiej osoby.

Rzecznik dodał, że związku z wprowadzeniem innych rozwiązań mających zapobiegać i zwalczać epidemię COVID-19 „zakaz wstępu do lasu jest zbędny i zbyt daleko idący”.

Zobacz także: Czy za wyjazd do rodziny na święta grozi nam mandat? Wielkanoc w czasach pandemii 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.