SMS-y są z nami już od ćwierć wieku
Michał Tomaszkiewicz
01.12.2017 14:44
SMS-y są z nami już od ćwierć wieku Fot. Kurt Bauschardt, CC BY-SA 2.0

Nasz dobry znajomy SMS świętuje 25 urodziny – jak wynika ze statystyk, każdy z nas w ciągu roku ma z nim styczność ponad 1000 razy.

Generacje sieci komórkowych przychodzą i odchodzą, a krótka wiadomość tekstowa jest nie do ruszenia. Według danych opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2015 roku w Polsce wysłano 52,4 mld SMS-ów.

To mniej, niż u szczytu ich potęgi, w 2012 roku, gdy polscy operatorzy dostarczyli 62,7 mld wiadomości, po chwilowym spadku popularności SMS-y wracają jednak stopniowo do formy. Obecnie na całym świecie wysyła się ich w ciągu minuty 15 milionów.

Pierwszy, historyczny SMS został nadany 3 grudnia 1992 roku. Jego treść jest dowodem, że już wtedy przygotowania do Bożego Narodzenia rozpoczynały się bardzo wcześnie - Neil Papworth wysłał do Richarda Jarvisa życzenia „Wesołych Świąt”.

Nie doczekał się niestety odpowiedzi – nie pozwalały na to możliwości ówczesnych telefonów. Ciekawą rzeczą jest, że dopiero w 1999 roku pojawiła się możliwość wysyłania SMS-ów pomiędzy użytkownikami różnych sieci komórkowych.

W 160 znakach można opowiedzieć niemal wszystko – i nie jest to przypadek. Zanim ustalono taki limit, zbadano dokładnie średnią długość tekstu wpisywanego na kartkach pocztowych – okazało się, że zazwyczaj nie zawiera on więcej, niż 150 liter i cyfr (wliczając odstępy między słowami).

Tak brzmią dźwięki młodości. Spróbujcie się nie popłakać ze wzruszenia:

Nasz dobry znajomy może jednak niedługo być wysłany na przedwczesną emeryturę. Co nie udało się MMS-om, może udać się standardowi RCS, czyli Rich Communication Services.

Ma on potrafić wszystko – przesyłać tekst do pojedynczych osób i grup, a nawet transferować pliki o objętości nie większej niż 100 MB. Czy pretendentowi uda się tym razem pokonać króla - dowiemy się w ciągu najbliższych lat.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.