Pogoda
01.12.2017 14:44

SMS-y są z nami już od ćwierć wieku

Nasz dobry znajomy SMS świętuje 25 urodziny – jak wynika ze statystyk, każdy z nas w ciągu roku ma z nim styczność ponad 1000 razy.

SMS-y są z nami już od ćwierć wieku
foto: Kurt Bauschardt, CC BY-SA 2.0

Generacje sieci komórkowych przychodzą i odchodzą, a krótka wiadomość tekstowa jest nie do ruszenia. Według danych opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2015 roku w Polsce wysłano 52,4 mld SMS-ów.

To mniej, niż u szczytu ich potęgi, w 2012 roku, gdy polscy operatorzy dostarczyli 62,7 mld wiadomości, po chwilowym spadku popularności SMS-y wracają jednak stopniowo do formy. Obecnie na całym świecie wysyła się ich w ciągu minuty 15 milionów.

Pierwszy, historyczny SMS został nadany 3 grudnia 1992 roku. Jego treść jest dowodem, że już wtedy przygotowania do Bożego Narodzenia rozpoczynały się bardzo wcześnie - Neil Papworth wysłał do Richarda Jarvisa życzenia „Wesołych Świąt”.

Nie doczekał się niestety odpowiedzi – nie pozwalały na to możliwości ówczesnych telefonów. Ciekawą rzeczą jest, że dopiero w 1999 roku pojawiła się możliwość wysyłania SMS-ów pomiędzy użytkownikami różnych sieci komórkowych.

W 160 znakach można opowiedzieć niemal wszystko – i nie jest to przypadek. Zanim ustalono taki limit, zbadano dokładnie średnią długość tekstu wpisywanego na kartkach pocztowych – okazało się, że zazwyczaj nie zawiera on więcej, niż 150 liter i cyfr (wliczając odstępy między słowami).

Tak brzmią dźwięki młodości. Spróbujcie się nie popłakać ze wzruszenia:

Nasz dobry znajomy może jednak niedługo być wysłany na przedwczesną emeryturę. Co nie udało się MMS-om, może udać się standardowi RCS, czyli Rich Communication Services.

Ma on potrafić wszystko – przesyłać tekst do pojedynczych osób i grup, a nawet transferować pliki o objętości nie większej niż 100 MB. Czy pretendentowi uda się tym razem pokonać króla - dowiemy się w ciągu najbliższych lat.

Czujecie się staro?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile