Pogoda
06.07.2017 12:38

Sąd Rejonowy w Warszawie: Rowerzyści nie mogą jeździć po ulicy, gdy obok jest ścieżka rowerowa

Według wyroku Sądu Rejonowego m.st. Warszawy rowerzyści mają obowiązek poruszać się po ścieżce rowerowej jeśli tą wytyczyli obok jezdni drogowcy.

Sąd Rejonowy w Warszawie: Rowerzyści nie mogą jeździć po ulicy, gdy obok jest ścieżka rowerowa
foto: Wojtek Laski/East News

W rozpatrywanej przez Sąd Rejonowy w Warszawie sprawie rowerzysty z 4 sierpnia 2016 roku zapadł wyrok. Sędzia zajmująca się tą sprawą nie miała wątpliwości i ukarała niesfornego rowerzystę mandatem 200 złotych.

W notkach sporządzonych przez policjantów obserwujących zachowanie miłośnika dwóch kółek czytamy:

"

W dniu 4 sierpnia 2016 roku w W. około godziny 16:20 J. S. jechał po drodze publicznej, tj. po jezdni na ulicy (...) roku, od strony ulicy (...) w kierunku ulicy (...), chociaż znajdowała się tam droga dla rowerów, a następnie w tym samym miejscu i czasie na skrzyżowaniu z ulicą (...) nie zastosował się do sygnalizatora S-1 i wjechał za sygnalizator podczas nadawanego sygnału czerwonego dla jego kierunku ruchu. J. S. wybrał taki sposób jazdy, ponieważ był dla niego wygodniejszy i dzięki niemu szybciej mógł dotrzeć do celu. Gdyby jechał po ścieżce rowerowej, musiałby okrążyć skrzyżowanie i trzy razy zatrzymać się przed sygnalizatorem świetlnym nadającym czerwone światło, podczas gdy na obranej trasie taki sygnalizator był tylko jeden. "

Według sądu takie zachowanie podyktowane było tylko wygodą rowerzysty.

"

Obwiniony swoim zachowaniem naruszył w rażący sposób przepisy mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, bezdyskusyjnie stwarzając w ten sposób innym uczestnikom potencjalne zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Motywem tego działania było jedynie szybsze i wygodniejsze dotarcie do celu, bez zważania na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. "

Wyrok sądu jest nieprawomocny, jednak kara jaką poniesie rowerzysta może być uwarunkowana działaniami policji, która chce zwiększyć bezpieczeństwo cyklistów. Obecnie trwa akcja KGP pt. „Kręci mnie bezpieczeństwo” mająca na celu obniżenie statystyk wypadków w których biorą udział rowerzyści.

Przypomnijmy, że według opublikowanych informacji na oficjalnej stronie Komendy Głównej Policji w okresie od stycznia do maja 2017 roku cykliści uczestniczyli w 2628 kolizjach i wypadkach drogowych. W trakcie których śmierć poniosło 138 osób a 2379 zostało rannych.

Czy kask i kamizelka odblaskowa powinny być obowiązkowym wyposażeniem rowerzystów?

Klasyczna i elegancka kamizelka męska

Aleksandra Kopka
Tagi: mandat rowerzyści sąd rejonowy