Sąd nakazał TVP usunięcie filmu o „inwazji ideologii LGBT” na Polskę z YouTube’a

08.06.2020 10:35
Sąd nakazał TVP usunięcie filmu o „inwazji ideologii LGBT” na Polskę z YouTube’a Fot. Shutterstock

TVP na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi 10 października 2019 wyemitowała film pod tytułem „Inwazja”, w którym informowała że organizacje LGBT atakują Kościół, indoktrynują dzieci i domagają się legalizacji pedofilii. Film trafił na YouTube i został oprotestowany przez Kampanię Przeciwko homofobii.

Trwający 30 minut film wyemitowano między głównym wydaniem „Wiadomości” a transmisją meczu polskiej reprezentacji w piłce nożnej. W programie wykorzystano fragmenty nagrań ukrytą kamerą, uwiecznione przez kobietę wysłaną do KPH na przeszpiegi.

Jak argumentuje Kampania, wycięto wyrwane z kontekstu fragmenty, które miały za zadanie potwierdzić stawianą przez TVP tezę. W materiale wykorzystano także zdjęcia z marszu równości, nie stroniąc od zbliżeń na twarze uczestników.

Przeczytaj także

Po rozpatrzeniu dowodów sąd stanął po stronie KPH, nakazują TVP usunięcie filmu „Inwazja” z YouTube’a oraz wypełnienie żądań stawianych przez kampanię w ramach zadośćuczynienia. Nie jest to jeszcze koniec batalii sądowych: pozwy zapowiadają osoby, których twarz i/lub wypowiedzi zostały pokazane przez TVP, a wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Telewizja publiczna ma 60 dni na przygotowanie odpowiedzi.

TVP ma usunąć z YouTube’a film „Inwazja”. Sąd przyznał rację Kampanii Przeciwko Homofobii

Żądania KPH są proste – organizacja zakomunikowała je TVP w jeszcze przed założeniem pozwu.

W przygotowanym przez reprezentującego KPH r.pr. Jakuba Turskiego wezwaniu przedsądowym TVP zostało wezwane do: zaniechania naruszeń dóbr osobistych KPH’, tj. usunięcia „Inwazji” z serwisu YouTube i nigdy więcej jej nie rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie, opublikowania przeprosin w głównym wydaniu Wiadomości oraz przekazania 10 000 zł na telefon zaufania stowarzyszenia Lambda Warszawa lub emisji spotu „Stoję po stronie młodzieży”. Pismo spotkało się z brakiem odpowiedzi ze strony Telewizji Polskiej, a sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie.

W odpowiedzi na pozew złożony przez KPH sąd nakazał TVP usunąć „Inwazję” z serwisu YouTube, zabronił też telewizji publicznej rozpowszechniania filmu w całości lub fragmentach w jakiejkolwiek formie przez 1 rok.

Magdalena Świder, jedna z osób, której wypowiedź pojawiła się w „Inwazji”, zapowiedziała pozwanie TVP.

Chcę walczyć w sądzie o swoje dobre imię, bo nie pozwolę, żeby sterowana przez rząd telewizja bezkarnie okłamywała polskie społeczeństwo i atakowała osoby, które każdego dnia walczą o godność i szacunek dla osób LGBT.

Kampania Przeciwko Homofobii zbiera pieniądze na obsługę prawną pozwów.

Zobacz także: Znaki „Strefa wolna od LGBT” stanęły przy wjazdach do polskich miast i miejscowości

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.