Pogoda
21.09.2017 10:20

Sąd skazał Chomikuj.pl na ściganie piratów

Popularna strona do przechowywania w chmurze cudzych plików stanie się zdecydowanie mniej przyjazna dla piratów – na mocy wyroku polskiego sądu ma samodzielnie wyszukiwać nielegalne kopie, a osobom je udostępniającym dawać natychmiastowego bana.

Sąd skazał Chomikuj.pl na ściganie piratów
foto: materiały prasowe

Sąd Apelacyjny w Krakowie skazał serwis Chomikuj.pl na trzy lata aktywnego przeszukiwania powierzanych przez użytkowników plików. Wyrok jest owocem pozwu złożonego przez polskich dystrybutorów, którym nie spodobało się ociąganie witryny z usuwaniem wskazywanych pirackich kopii filmów.

Chomikuj.pl jest według Google jednym z największych pirackich serwisów na świecie – liczba zgłaszanych próśb o usunięcie linków do nielegalnych kopii, idąca w dziesiątki milionów, stawia go na czwartym miejscu na świecie.

Powodem złożenia pozwu były jednak trzy filmy - „Dzień świra”, „Katyń” i „Wenecja”. Serwis miał odmawiać usunięcia przechowywanych na swoich serwerach kopii, mówiąc o małej wiarygodności zgłoszeń (co było bezpośrednim odwołaniem do ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną).

Zdaniem sądu takie podejście do ochrony praw autorskich musi się w Chomikuj.pl zmienić. Według wyroku, raz w miesiącu serwis ma aktywnie wyszukać i wykasować powierzone mu nielegalne kopie, korzystając z wyznaczonego przez sąd sposobu. Polega on na wpisaniu do Google i Bing frazy „chomikuj + tytuł filmu (kolejno każdego ze wspomnianych wyżej) + film” i wykasowania wszystkich znalezisk znajdujących się na pierwszych pięciu stronach wyszukiwania.

Dodatkowo serwis ma banować osoby odpowiedzialne za umieszczenie tych plików w zasobach chomikuj.pl.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie podtrzymuje orzeczenie, jakie zapadło w tej sprawie w Sądzie Okręgowym w warszawie. Decyzja sądu jest prawomocna – nie wiadomo jednak, czy serwis ją wykona, jako że stroną w postępowaniu był poprzedni właściciel Chomikuj.pl – obecny to spółka Kelo Corporation z siedzibą w Belize City.

Korzystacie z Chomikuj.pl?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet