Sąd skazał terrorystę odpowiedzialnego za zamach na koncercie Eagles Of Death Metal. Jaki usłyszał wyrok?

30.06.2022 13:15
Zamach terrorystyczny w Bataclan Fot. Derajinski Daniel/ABACA/Abaca/East News

32-letni zamachowiec usłyszał wyrok za współorganizowanie ataków w Paryżu w 2015 roku.

13 listopada 2015 podczas koncertu Eagles Of Death Metal w paryskim klubie Bataclan doszło do strzelaniny, w wyniku której niestety śmierć poniosło 35 osób. Za zamach byli terroryści powiązani z Państwem Islamskim, którzy wzięli jeszcze około 100 osób jako zakładników. Policja po szturmie odbiła salę koncertową, jednak napastnikom udało się zabić 89 osób. 7 lat później francuski sąd skazał Salaha Abdeslama za współorganizowanie zamachów terrorystycznych. Jaka kara mu grozi?

Polecamy

Sąd skazał terrorystę odpowiedzialnego za zamach na koncercie Eagles Of Death Metal. Jaki usłyszał wyrok?

Jak podaje PAP, francuski sąd uznał w środę Salaha Abdeslama za winnego zabójstw w atakach terrorystycznych z 2015 roku i skazał go na dożywocie bez możliwości ubiegania się przedterminowe zwolnienie. W zamachach w Paryżu i Saint Denis zginęło 130 osób. Do zorganizowania ataków przyznało się Państwo Islamskie.

32-letni Abdeslam uważany jest za jedynego żyjącego członka grupy terrorystycznej, która dokonała zamachów. Został uznany przez sąd za „współorganizatora” ataków, „współsprawcę morderstw, winnego usiłowania zabójstwa, porwania, usiłowania zabójstwa osób sprawujących władzę publiczną, oraz działanie w zorganizowanym gangu”.

Jak podaje PAP, wyrok dożywocia bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie został wydany we Francji zaledwie po raz czwarty.

Polecamy

Pięciu zawodowych sędziów wydało wyroki od dwóch lat pozbawienia wolności do dożywocia w procesie, który trwał od września 2021 roku. Sześciu oskarżonych skazano zaocznie. Oprócz Abdeslama 18 oskarżonych otrzymało wyroki za terroryzm, a jeden został skazany za oszustwo.

Farid Kharkhach, który dostarczył członkom grupy terrorystycznej fałszywe dowody osobiste, został skazany na dwa lata więzienia. Spędził sześć lat w areszcie tymczasowym, dzięki czemu będzie mógł uzyskać odszkodowanie od państwa.

Pięciu oskarżonych, uznawanych za zmarłych w regionie iracko-syryjskim, zostało skazanych na dożywocie. Szósty sądzony in absentia przebywa w więzieniu w Turcji.

Polecamy

Zamachy w Paryżu z 2015 roku były jednymi z największych ataków terrorystycznych we współczesnej Europie. W sześciu restauracjach, klubie muzycznym Bataclan oraz na stadionie w Saint-Denis zginęło 130 osób, w tym siedmiu sprawców, a ponad 350 osób zostało rannych.

Jak podaje PAP, proces oskarżonych o udział w atakach i ich planowanie rozpoczął się we wrześniu 2021 roku. To największy proces karny, jaki kiedykolwiek zorganizowano we Francji. Akt oskarżenia ma 348 stron. W procesie zeznawali eksperci, funkcjonariusze, politycy, a nawet były prezydent Francji - Francois Hollande.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.