Pogoda
28.02.2019 11:56

Sąd w Łodzi zdelegalizował paczkomaty. Trzeba będzie je usunąć?

Czekacie na przesyłkę do paczkomatu? Nie zdziwcie się, jeśli na miejscu znajdziecie dziurę w ziemi - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, że żeby je postawić, trzeba było zdobyć pozwolenie na budowę.

paczkomat
foto: Kai Kowalewski Kowa, CC BY-SA 3.0

W Polsce znajduje się około 4 000 paczkomatów. InPost, pomysłodawca i operator urządzeń, doskonale wstrzelił się w niszę rynkową, umożliwiając wygodne odbieranie przesyłek w wybranym przez siebie, a nie kuriera, momencie.

Dobra passa może się jednak skończyć po orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który rozpatrywał pytanie o legalność budowy nowego paczkomatu. Sprawa trafiła do niego po tym, jak powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał wstrzymać prace nad postawieniem urządzenia, żądając zaświadczenia o zgodności budowy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

InPost odpowiedział, że brakuje przepisów regulujących powstawanie paczkomatów, do tego stanowiska przychylił się też wojewódzki inspektor budowlany. Inne zdanie miał sędzia, który powołał się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Według niego paczkomat to obiekt budowlany, trzeba więc dysponować pozwoleniem na jego budowę. Jeśli się go nie posiada – obiektowi grozi rozbiórka.

Startuje sieć lodówkomatów - paczkomatów serwujących chłodne piwo
Startuje sieć lodówkomatów - paczkomatów serwujących chłodne piwo
Przeczytaj także Startuje sieć lodówkomatów - paczkomatów serwujących chłodne piwo

Paczkomaty znikną, bo nie dostały pozwolenia na budowę?

Wyrok mocno zdziwił InPost, który przedstawił całą listę kontrargumentów. Operator paczkomatów stwierdził, jego urządzenie nie jest obiektem budowlanym, tylko urządzeniem technicznym, określonym jako elektroniczną szafę depozytową. Paczkomat jest przywożony na miejsce jako gotowy, funkcjonujący produkt i wymaga tylko podłączenia do prądu, zaś odłączenie go od miejsca, w którym stacjonuje, nie powoduje zmiany technicznej uniemożliwiającej użytkowanie go w innym miejscu.

InPost dodaje, że wyrok sądu może ugodzić nie tylko w paczkomaty:

"

Gdyby bezpośrednio rozumieć wyrok sądu, to nie mógłby stanąć żaden automat przy kiosku czy w centrum handlowym np. sprzedający coca-colę lub kawę, gdyż każde z tych urządzeń musiałoby mieć pozwolenie budowlane. Warto przy tym dodać, że na przestrzeni ostatnich 10 lat nie było kwestionowane przez właściwie organy - zwłaszcza wyższego stopnia - iż paczkomat nie jest obiektem budowlanym i nie wymaga pozwolenia na budowę. "

Zobacz także: >> Zniczomat – największy polski wynalazek XXI  [WIDEO] <<

Sprawę rozpatrzy jeszcze Naczelny Sąd Administracyjny – to w jego gestii leży teraz zdecydowanie, czy paczkomaty zostały rozstawione zgodnie, czy niezgodnie z prawem.

Jak wolicie odbierać paczki?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele