Sadzić, palić, zalegalizować i opodatkować. Akcyza od marihuany poratuje polski budżet?

11.05.2020 13:50
Sadzić, palić, zalegalizować i opodatkować. Akcyza od marihuany poratuje polski budżet? Fot. Shutterstock

Rządowi – i nam wszystkim – kryzys gospodarczy zagląda głęboko do oczu. Pojawiają się więc pomysły wprowadzania nowych podatków, mających ratować wpływy do państwowej kiesy. Oczkiem w głowie stała się akcyza, która jako jedyna przynosi więcej pieniędzy, niż przed epidemią.

Wszystkie rządy krajów, w których wybuchła epidemią COVID-19, zmagają się z bardzo poważnym problemem: koniecznością wypłacania z wydrenowanego budżetu ogromnego wsparcia dla zagrożonych upadkiem przedsiębiorstw.

W Polsce spadek wpływów z podatków PIT, CIT i VAT stał się faktem. Jedynym obszarem, który przynosi więcej przychodów niż przed kryzysem, stała się akcyza. Wygląda na to, że Polacy podczas izolacji społecznej i zostawania w domu zaczęli intensywniej niż wcześniej topić swoje smutki.

Przeczytaj także

Tąpnięcie w państwowych finansach przez zwolenników legalizacji marihuany postrzegane jest jako szansa, a nie zagrożenie: palacze przekonują, że budżetowi przyda się dodatkowy zastrzyk pieniędzy pochodzący z akcyzy ze sprzedaży „Maryśki”, a i obok nowych miejsc pracy nie sposób przejść obojętnie. Na poparcie swoich tez mają twarde, ocierające się o miliardy liczby.

Legalizacja marihuany sposobem na ratowanie budżetu. Zwolennicy wskazują miliardowe korzyści

Dyskusja nad legalizacją marhuany w Polsce trwa od lat. Marsze Wyzwolenia Konopi nie przynoszą jednak rezultatów, głuchy na głosy zwolenników zioła pozostawała także premier Morawiecki, który wydawał się nie być poruszony wizjami dodatkowych wpływów budżetowych.

Przez epidemię COVID-19 sytuacja jednak się zmieniła: rząd może szukać pieniędzy wszędzie, co pokazuje przykład zapowiedzianego podatku od Netfliksa.

Przeczytaj także

Zwolennicy legalizacji wskazują na Stany jako przykład, że dzięki marihuanie gospodarka może zakwitnąć. Wystarczy zrobić u nas drugie Kolorado.

Stan ten, liczący sobie zaledwie 5,6 mln mieszkańców, zalegalizował konopie w celach rekreacyjnych w 2014 roku. W ciągu pięciu lat budżet zarobił na tym okrągły miliard dolarów, a to kwota, wobec której ciężko być obojętnym w czasie kryzysu.

Czy rząd rozważa legalizację, oficjalnie nie wiadomo. Bez kozery można jednak powiedzieć, że stworzony przez Polaków Symulator Dilera Narkotyków stał się wielkim hitem na Steamie, a koszta produkcji gry zwróciły się po dwóch godzinach sprzedaży.

Zobacz także: Polscy programiści robią najlepszy towar. Pierwszorzędny odlot Drug Dealer Simulator na Steamie 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.