Pogoda
31.07.2018 13:41

Salad Fingers - przerażająca seria na Youtube. Kim jest tajemniczy zielony stwór?

Mieszka na pustkowiu, uwielbia ból, a jego jedynymi przyjaciółmi są pacynki. Poznajcie Salad Fingers, bohatera niepokojącej serii filmów na Youtube.

Salad Fingers
foto: kadr z wideo Davida Firtha „Salad Fingers 1: Spoons”

Internet jest miejscem przepełnionym dziwnymi i niespotykanymi rzeczami. Szczególnie dużo niepokojących treści znajdziemy na Youtube. Pisaliśmy wam już wcześniej o pięciu najbardziej zagadkowych kanałach na tym portalu oraz o klaunie mordercy, który do swojej śmiertelnej gry używał Instagrama do komunikowania. Tym razem postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się jednej z najbardziej tajemniczych postaci na Youtubie - Salad Fingers. Kim jest dziwna zielona postać i jakie teorie na jej temat krążą w sieci?

Salad Fingers - kim właściwie jest tajemnicza postać

Salad Fingers został stworzony przez Brytyjczyka, Davida Firtha. To niezwykła postać swoją posturą przypomina człowieka, jednak od gatunku ludzkiego zdecydowanie odróżniają go wyłupiaste oczy, skóra w kolorze sinozielonym oraz palce nienaturalnej długości. Zamieszkuje dom, położonym na środku pustkowia, w opustoszałym, postapokaliptycznym świecie.

Salad Fingers

Zielony stwór w każdym odcinku serii zwraca się bezpośrednio do odbiorcy filmu i przy użyciu swojego wysokiego głosu pełni rolę narratora. Często używa do tego oficjalnej i bardzo poprawnej angielszczyzny, a w stosunku do swoich widzów zawsze zachowuje należytą uprzejmość. Jego imię nawiązuje do posiadanych przez niego wielkich dłoni, które do złudzenia przypominają liście sałaty.

Jakie przygody przeżywa Salad Fingers?

Salad Fingers niewątpliwie boryka się z pewnymi zaburzeniami. W jednym z odcinków okazuje się, że dużą przyjemność sprawia mu fizyczny ból. Po tym, jak postać kaleczy się w palec zardzewiałym gwoździem, oznajmia jedynie, że „lubi, gdy wypływa z niego czerwona woda", mając rzecz jasna na myśli krew. Zielony stwór ma również wyraźny problem z odróżnieniem nieożywionych rzeczy od ludzi - często nadaje imiona przedmiotom, roślinom czy nawet zwłokom.

Czym właściwie zajmuje się Salad Fingers na zamieszkałym przez siebie pustkowiu? Otóż w pierwszym odcinku serii, który zadebiutował na kanale Firtha w 2007 roku dowiadujemy się, że jest on miłośnikiem zardzewiałych łyżek. Tak więc rozpoczyna wycieczkę po okolicy w poszukiwaniu najlepszej z nich. Salad Fingers musi mieć niezwykle wyczulony zmysł dotyku, dlatego też przedmioty o dziwnej fakturze sprawiają mu tyle radości. W epizodzie czwartym nasz bohater będąc na całkowitym odludziu postanawia odnaleźć Francję, do której od zawsze bardzo chciał pojechać. Oprócz dotykania zardzewiałych przedmiotów Salad Fingers lubi również na przykład jeść piasek, który nazywa „cukrem z ziemi", zna francuski i potrafi grać na flecie.

Salad Fingers i przyjaciele

Dziwaczny stwór często spędza czas ze swoimi przyjaciółmi, których możemy poznać w drugim odcinku serii, zatytułowanym „Friends". Jeżeli jednak myślicie, że Salad Fingers przyjaźni się z żywymi ludźmi, to jesteście w dużym błędzie. Otóż grono jego najbliższych znajomych składa się z trzech pacynek, z którymi nasz bohater uwielbia gawędzić i urządzać przyjęcia. Noszą one imiona - Hubert Cumberdale, Marjory Stewart Baxter oraz Jeremy Fisher.

Nasz tajemniczy zielony bohater czasem spotyka w swojej okolicy dziwaczne postacie, podobne do wyraźnie zdeformowanych ludzi. Salad Fingers z reguły ochoczo wchodzi z nimi w interakcje, jednak kończy się do dla niego różnie. Raz na przykład jeden z nowych znajomych zamyka go w klatce. Nasz bohater po pewnym czasie uznaje, że „nie podoba mu się ta zabawa" i w tajemniczy sposób znika.

Innym razem, będąc w swoim domu, przez dziurę w ścianie zauważa przechodnia (o ile tak można nazwać człowieka, który przechadza się po pustkowiu). Postanawia zwabić go do siebie, wołając donośnie o pomoc. Gdy mężczyzna wchodzi do środka Salad Fingers prosi go o pomoc w wyjęciu ryby z wielkiego piekarnika.

Teorie na temat dziwnych filmów o Salad Fingersie

Jako, że większość wideo z udziałem Salad Fingersa pełna jest niepokojących treści, internauci zaczęli snuć rozmaite teorie na temat tego, kim naprawdę jest zielona postać. Jedna z nich mówi, że w rzeczywistości jest ona kanibalem, a jego prawdziwa tożsamość to Hubert Cumberdale - jeden z jego wymyślonych przyjaciół. Cumberdale cierpi na poważne zaburzenia osobowości. Jedną z nich jest właśnie Salad Fingers - który ma uosabiać jego wrażliwą i delikatną stronę. Według teorii pacynki mają symbolizować jego oskórowane ofiary. Internauci twierdzą również, że Marjory Sterawd Baxter tak naprawdę była żoną Cumberdale'a, którą ten zabił i upiekł w piekarniku.

Salad Fingers

Jeszcze inna internetowa teoria zakłada, że opustoszały świat, w którym żyje Salad Fingers jest rezultatem Wielkiej Wojny (sam bohater wspomina o niej kilkakrotnie). Konflikt nuklearny prawdopodobnie pochłonął miliony ofiar, a u pozostałych przy życiu spowodował poważne deformacje - dlatego też główny bohater serii ma sinozielony kolor skóry. To mogłoby również tłumaczyć, dlaczego Salad Fingers jest tak podekscytowany, gdy zobaczy przechodzącego w pobliżu człowieka - na co dzień mieszka samotnie, a jego jedynymi towarzyszami są pacynki.

Ostatni film o Salad Fingersie pojawił się na kanale Davida Firtha w listopadzie 2013 roku. I chociaż autor serii zapowiadał stworzenie kolejnych odsłon przygód zielonego stwora, jak do tej pory nie powstał nowy film.

A co wy sądzicie o Salad Fingersie? Czy waszym zdaniem za jego postacią kryje się jakieś głębsze przesłanie czy może jego jedynym zadaniem jest wzbudzać uczucie głębokiego niepokoju u odbiorcy filmów? Dajcie znać w komentarzach i koniecznie zajrzyjcie do innych tekstów z Archiwum Tajemnic.

Olga Konarzycka
Tagi: Archiwum Tajemnic