Samsung Galaxy Note 7 nie jest już produkowany

Michał Tomaszkiewicz
10.10.2016 09:58
Samsung Galaxy Note 7 nie jest już produkowany Fot. kadr z wideo

Agencje ochrony konsumentów z USA, Południowej Korei i Chin wymusiły na Samsungu wstrzymanie produkcji flagowego smartfona. Oznaczone jako bezpieczne modele także stawały w ogniu.

Informacja została podana przez koreańską agencję informacyjną – źródłem jest wysoko postawiony pracownik jednego z dostawców komponentów. Wstrzymanie produkcji jest bezpośrednim następstwem opisywanych w ostatnim czasie problemów z już wymienionymi smartfonami Samsung Galaxy Note 7.

Najbardziej nagłośnionym przypadkiem było zapalenie się wyłączonego zgodnie z instrukcjami linii lotniczych telefonu na pokładzie samolotu – pasażerów i członków załogi udało się bezpiecznie ewakuować. W sprawie prowadzone jest w USA dochodzenie, w którym bierze także udział Samsung.

Producent nie jest jednak skory do poinformowania, czy rzeczywiście niebezpieczeństwo samozapłonu dotyczy także oznaczonych jako bezpieczne modeli – w oficjalnym komunikacie na temat incydentu można wyczytać, że dopóki Samsung nie przebada dokładnie feralnego telefonu, nie odezwie się w sprawie ani słowem.

Galaxy Note 7 mimo wysokiej ceny natychmiast stał się hitem sprzedażowym. Niedługo po premierze – i dostarczeniu klientom 2,5 mln urządzeń – okazało się jednak, że te smartfony mogą przegrzewać się do tego stopnia, że ulegają samopodpaleniu. Samsung dobrowolnie ogłosił akcję wymiany wszystkich zakupionych telefonów – według szacunków, mogło to Koreańczyków kosztować ponad miliard dolarów.

Szybka i sprawna operacja miała uratować markę przed utratą zaufania – Samsung nie chciał, żeby jego telefony kojarzyły się z niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia. Gdy wydawało się, że sytuacja została opanowana – nie licząc powstania memów i moda do GTA V, w którym Galaxy Note 7 służy jako bomba – wymienione urządzenia także zaczęły stawać w ogniu.

Doprowadziło to do sytuacji, w której Samsung Galaxy Note 7 może nie być dostępny w sprzedaży wysyłkowej – angielska poczta wydała swoim pracownikom instrukcje, według których mają pytać o zawartość paczki i w przypadku próby wysłania problematycznego telefonu odmawiać świadczenia usługi, nad podobnym zakazem zastanawiają się firmy kurierskie.

Informacja o wstrzymaniu przez Samsunga produkcji zbiegła się z nieoficjalnymi doniesieniami o możliwości przeprowadzenia przez producenta drugiej akcji przywoławczej – wymienione miałyby zostać urządzenia, które klienci dostali w zastępstwie za oryginalne Note 7.

W reakcji na nowe kłopoty Samsunga działający w USA operatorzy komórkowi zadeklarowali, że ich klienci mogą wymienić swoje Note 7 na jakikolwiek telefon z oferty. Na takim ruchu może skorzystać Apple, które już po pierwszych wieściach o wybuchających Samsungach Galaxy Note 7 postanowiło zwiększyć produkcję iPhone’a 7 o 10%.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że Samsung chce jak najszybciej wprowadzić na rynek model Galaxy S8 – jego premiera może się odbyć na początku 2017 roku podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie.

A Wy boicie się swoich telefonów Samsunga?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.