Samsung Galaxy S8 - unboxing i rzut okiem

Michał Tomaszkiewicz
30.03.2017 10:05
Samsung Galaxy S8 - unboxing i rzut okiem Fot. Antyradio.pl/Michał Tomaszkiewicz

Samsung Galaxy S8 przedstawiany jest przez producenta jako smartfon, który wywoła prawdziwą rewolucję kopernikańską i zmieni zasiedziałe wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać i działać telefon. Model trafił do nas na miesiąc przed premierą - zrobiliśmy unboxing, oglądamy go i mówimy, jak jest.

To dla Samsunga bardzo ważna premiera, czego nie ukrywano podczas demonstrującej go konferencji. Koreański producent jest zdania, że od czasu ustalenia zunifikowanego wyglądu smartfona, z dużym ekranem zajmującym większość frontu urządzenia, w biurach projektowych zapanował zastój.

Samsung Galaxy S8 został przedstawiony jako przełom - jak chwali się producent, jeszcze żaden smartfon (łącznie z Xiaomi Mi MIX) nie może pochwalić się tak dużym stosunkiem powierzchni ekranu do znajdujących się na froncie elementów obudowy.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz Fot. foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Samsung Galaxy S8 - smukły gigant

Nowy smartfon Samsunga ma być ucieleśnieniem klasy premium, co widać nie tylko po wyglądzie, lecz także po spodziewanej cenie - o tym ostatnim szczególe powiemy jeszcze więcej w dalszej części artykułu.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w ekranie Galaxy S8 można się zatopić - rzeczywiście, jeśli nie liczyć cienkich (liczących mniej niż centrymetr) pasków na górze i dole frontu urządzenia, widzimy tylko lekko zakrzywiony po bokach (i przez to pozbawiony klasycznych ramek) wyświetlacz, który zajmuje niemal 85% przodu telefonu.

Samsung Galaxy S8 oferuje ekran Infinity Display o przekątnej 5,8 cala, większy kuzyn Galaxy S8+ (który trafił na redakcyjne testy) został wyposażony w wyświetlacz 6,2 cala (rogi ekranu są zaokrąglone, czego pomiar nie uwzględnia). Ekran działa w trybie Always On Display, pozwalającym na sprawdzanie podstawowych informacji bez konieczności włączania telefonu.

Mimo tych pokaźnych rozmiarów wyświetlacza telefony są kompaktowe i nie sprawiają wrażenia gigantów. Galaxy S8 ma 148,9 x 68,1 x 8,0 mm i waży 152 gramów, większy model Galaxy S8+ ma 159,5 x 73,4 x 8,1 mm i waży 173 gramów. Przycisk Home stał się wirtualny i trafił na ekran.

Maksymalna rodzielczość ekranu Galaxy S8 wynosi 1440x2960 pikseli - użytkownik może jednak sam decydować, w jakim trybie ma pracować wyświetlacz i może tę wartość zmniejszyć aż do Full HD, czyli 1080x1920 punktów, zwiększając tym samym żywotność baterii.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz Fot. foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Samsung Galaxy S8 - specyfikacje techniczne

Sercem nowego flagowca Samsunga jest ośmiordzeniowy procesor wyprodukowany w wymiarze technologicznym 10 nm. Producent zachwala go mówiąc, że jest on o ponad 20% szybszy od układu zastosowanego w modelu Samsung Galaxy S7, w oficjalnych komunikatach trudno jednak znaleźć więcej informacji na temat kryjącego się pod obudową S8 CPU.

Oficjalnie podano, że w modelu Galaxy S8 znalazł się proceror taktowany zegarami 2,3 i 1,7 GHz (cztery rdzenie szybsze i cztery wolniejsze), w S8+ zaś wartości te wzrastają do 2,35 i 1,9 GHz. Nieoficjalnie wiadomo, że Samsung zdecydował się na użycie układu Snapdragon 835.

Producent nie bierze udziału w wyścigu zbrojeń i zdecydował, że 4 GB pamięci RAM powinny wystarczyć dla każdego. Na pliki użytkownika przewidziano 64 GB przestrzeni B (UFS 2.1). Jeśli okaże się, że to zbyt mało, można zastosować kartę micro-SD o maksymalnej pojemności 256 GB.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz Fot. foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Miłośnicy mobilnej fotografii zapoznać się ze specyfikacjami aparatów Galaxy S8 mogą być początkowo nieco rozczarowani - Samsung nie zdecydował się udostępnienie modnego ostatnimi czasy - rozwiązanie można znaleźć w iPhonie 7 oraz Huawei P10 - podwójnego aparatu fotograficznego. Wystarczy jednak zapoznać się ze specyfikacją tylnej i przedniej kamery, żeby dać się uspokoić.

Aparat znajdujący się na froncie ma matrycę o rozdzielczości 8 MPix i ogniskowej F1,7 z inteligentnym autofokusem, tylny oferuje 12 MPix przy ogniskowej wynoszącej także F1.7 i obsłudze optycznej stabilizacji obrazu. Samsung chwali się, że usprawniono oprogramowanie odpowiedzialne za przetwarzanie obrazów, dzięki czemu zdjęcia mają być naprawdę dobrej jakości - tych deklaracji nie omieszkamy oczywiście sprawdzić.

Samsung wyposażył Galaxy S8 w moduł LTE kategorii 16 - oznacza to, że smartfon jest zdolny do transmisji danych z przepustowością 1 Gbps. Podobną przepustowość S8 ma osiągać podczas przesyłania danych w sieciach Wi-Fi. Bluetooth w wersji 5.0 LE oferuje do 2 Mbps.

Nowy flagowiec Samsunga potrafi określać lokalizację przy pomocy europejskich satelit Galileo - obsługiwany jest także system GPS, GLONASS oraz BeiDou.

Samsung chwali się, że z modeli Galaxy S8 i S8+ można korzystać zawsze i wszędzie - smartfony są pyło- i wodoodporne i spełniają warunki klasy IP68.

Czujnik linii papilarnych został umiejscowony z tyłu ekranu, Galaxy S8 potrafi także rozpoznać użytkownika po wzorze tęczówki czy rysach twarzy, co według producenta przyda się nie tylko do logowania do telefonu - o tym w dalszej części tekstu.

Akumulator w S8 ma pojemność 3000 mAh, do S8+ trafiła bateria 3500 mAh.

O tym, dlaczego Samsung uważa model Galaxy S8 za coś wykraczającego poza ramy dotychczasowych smartfonów i jakie są polskie ceny Galaxy S8 i S8+ przeczytacie na następnej stronie.

Samsung Galaxy S8 - więcej niż smartfon

Jedną z najciekawszych deklaracji Samsunga była informacja, że mimo wyposażenia modelu Galaxy S8 w wyjątkowy ekran producent postarał się, żeby z telefonu można było korzystać bez konieczności jego dotykania.

Umożliwiać ma to inteligentny asystent Bixby, dzięki któremu wszystkie czynności, jakie można wykonać korzystając z ekranu dotykowego, można także przeprowadzić zlecając je głosowo. Na początku oczywiście w grę wchodzi tylko język angielski, Samsung deklaruje jednak, że jeszcze w 2017 roku pojawi się obsługa wybranych europejskich języków. Na polski przyjdzie zapewne poczekać nieco dłużej.

Bixby - nawet jeśli nie uda się z nim porozumieć w naszym jezyku - ma uczyć się zwyczajów i preferencji użytkownika i starać się dostarczać mu odpowiednie infomacje i proponować usługi, które mogą być dla niego przydatne o danej godzinie. Jeśli zaczynamy dzień od przeglądu prasy - asystent przygotuje kompilację najważniejszych wydarzeń.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Samsung przekonuje, że Galaxy S8 ma nie tylko zmienić sposób, w jaki smartfony wyglądają, lecz także rozszerzyć znacznie scenariusze, a w jakich się ich używa. Wspomniane wcześniej czujniki i skanery rozpoznające użytkownika mają służyć między innymi do szybkiego logowania do serwisów transakcyjnych banków czy potwierdzania mobilnych płatności.

Galaxy S8 można zmienić w komputer korzystając z trybu DeX - wystarczy użyć specjalnej stacji dokującej, żeby po podłączeniu monitora, klawiatury i myszy móc korzystać z oprogramowania jak na klasycznym komputerze stacjonarnym. Podobne rozwiązanie pokazał wcześniej Microsoft - trybowi Continuum w działaniu przyglądaliśmy się w tym artykule.

Dostępne programy wyświetlane są w trybie okienkowym - Samsung chwali się, że dzięki współpracy z korporacją z Redmond pakiet Office został specjalnie przystosowany do pracy z Galaxy S8 jako komputerze stacjonarnym.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz Fot. foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

W przyszłości Galaxy S8, dzięki aplikacji Samsung Connect, ma stać się centrum kontroli nad gadżetami i urządzeniami stanowiącymi internet rzeczy.

Samsung Galaxy S8 - ceny i dostępność

Producent jasno stawia swój nowy produkt na wysokiej półce premium - zarówno jeśli chodzi o możliwości urządzenia, jak i jego cenę. Nieoficjalnie wiadomo, że w Polsce Samsung Galaxy S8 będzie kosztował 3499 zł, zaś za jego większe wcielenie - model Samsung Galaxy S8+ - trzeba będzie zapłacić 3999 zł.

Koreańczycy liczą, że nowy flagowiec stanie się hitem sprzedażowym i będzie rozchodził się jeszcze lepiej, niż swój poprzednik - model Galaxy S7.

W sklepach smartfon pojawi się 28 kwietnia 2017 roku, niecierpliwi mogą już teraz składać zamówienia przedpremierowe. Samsung obiecuje, że po dokonaniu zakupu przez 18 kwietnia 2017 otrzyma się swój egzemplarz Galaxy S8 na tydzień przed oficjalną premierą handlową.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.