Pogoda
30.03.2017 10:05

Samsung Galaxy S8 - unboxing i rzut okiem

Samsung Galaxy S8 przedstawiany jest przez producenta jako smartfon, który wywoła prawdziwą rewolucję kopernikańską i zmieni zasiedziałe wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać i działać telefon. Model trafił do nas na miesiąc przed premierą - zrobiliśmy unboxing, oglądamy go i mówimy, jak jest.

Samsung Galaxy S8 - unboxing i rzut okiem
foto: Antyradio.pl/Michał Tomaszkiewicz

To dla Samsunga bardzo ważna premiera, czego nie ukrywano podczas demonstrującej go konferencji. Koreański producent jest zdania, że od czasu ustalenia zunifikowanego wyglądu smartfona, z dużym ekranem zajmującym większość frontu urządzenia, w biurach projektowych zapanował zastój.

Samsung Galaxy S8 został przedstawiony jako przełom - jak chwali się producent, jeszcze żaden smartfon (łącznie z Xiaomi Mi MIX) nie może pochwalić się tak dużym stosunkiem powierzchni ekranu do znajdujących się na froncie elementów obudowy.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Samsung Galaxy S8 - smukły gigant

Nowy smartfon Samsunga ma być ucieleśnieniem klasy premium, co widać nie tylko po wyglądzie, lecz także po spodziewanej cenie - o tym ostatnim szczególe powiemy jeszcze więcej w dalszej części artykułu.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w ekranie Galaxy S8 można się zatopić - rzeczywiście, jeśli nie liczyć cienkich (liczących mniej niż centrymetr) pasków na górze i dole frontu urządzenia, widzimy tylko lekko zakrzywiony po bokach (i przez to pozbawiony klasycznych ramek) wyświetlacz, który zajmuje niemal 85% przodu telefonu.

Samsung Galaxy S8 oferuje ekran Infinity Display o przekątnej 5,8 cala, większy kuzyn Galaxy S8+ (który trafił na redakcyjne testy) został wyposażony w wyświetlacz 6,2 cala (rogi ekranu są zaokrąglone, czego pomiar nie uwzględnia). Ekran działa w trybie Always On Display, pozwalającym na sprawdzanie podstawowych informacji bez konieczności włączania telefonu.

Mimo tych pokaźnych rozmiarów wyświetlacza telefony są kompaktowe i nie sprawiają wrażenia gigantów. Galaxy S8 ma 148,9 x 68,1 x 8,0 mm i waży 152 gramów, większy model Galaxy S8+ ma 159,5 x 73,4 x 8,1 mm i waży 173 gramów. Przycisk Home stał się wirtualny i trafił na ekran.

Maksymalna rodzielczość ekranu Galaxy S8 wynosi 1440x2960 pikseli - użytkownik może jednak sam decydować, w jakim trybie ma pracować wyświetlacz i może tę wartość zmniejszyć aż do Full HD, czyli 1080x1920 punktów, zwiększając tym samym żywotność baterii.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Samsung Galaxy S8 - specyfikacje techniczne

Sercem nowego flagowca Samsunga jest ośmiordzeniowy procesor wyprodukowany w wymiarze technologicznym 10 nm. Producent zachwala go mówiąc, że jest on o ponad 20% szybszy od układu zastosowanego w modelu Samsung Galaxy S7, w oficjalnych komunikatach trudno jednak znaleźć więcej informacji na temat kryjącego się pod obudową S8 CPU.

Oficjalnie podano, że w modelu Galaxy S8 znalazł się proceror taktowany zegarami 2,3 i 1,7 GHz (cztery rdzenie szybsze i cztery wolniejsze), w S8+ zaś wartości te wzrastają do 2,35 i 1,9 GHz. Nieoficjalnie wiadomo, że Samsung zdecydował się na użycie układu Snapdragon 835.

Producent nie bierze udziału w wyścigu zbrojeń i zdecydował, że 4 GB pamięci RAM powinny wystarczyć dla każdego. Na pliki użytkownika przewidziano 64 GB przestrzeni B (UFS 2.1). Jeśli okaże się, że to zbyt mało, można zastosować kartę micro-SD o maksymalnej pojemności 256 GB.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Miłośnicy mobilnej fotografii zapoznać się ze specyfikacjami aparatów Galaxy S8 mogą być początkowo nieco rozczarowani - Samsung nie zdecydował się udostępnienie modnego ostatnimi czasy - rozwiązanie można znaleźć w iPhonie 7 oraz Huawei P10 - podwójnego aparatu fotograficznego. Wystarczy jednak zapoznać się ze specyfikacją tylnej i przedniej kamery, żeby dać się uspokoić.

Aparat znajdujący się na froncie ma matrycę o rozdzielczości 8 MPix i ogniskowej F1,7 z inteligentnym autofokusem, tylny oferuje 12 MPix przy ogniskowej wynoszącej także F1.7 i obsłudze optycznej stabilizacji obrazu. Samsung chwali się, że usprawniono oprogramowanie odpowiedzialne za przetwarzanie obrazów, dzięki czemu zdjęcia mają być naprawdę dobrej jakości - tych deklaracji nie omieszkamy oczywiście sprawdzić.

Samsung wyposażył Galaxy S8 w moduł LTE kategorii 16 - oznacza to, że smartfon jest zdolny do transmisji danych z przepustowością 1 Gbps. Podobną przepustowość S8 ma osiągać podczas przesyłania danych w sieciach Wi-Fi. Bluetooth w wersji 5.0 LE oferuje do 2 Mbps.

Nowy flagowiec Samsunga potrafi określać lokalizację przy pomocy europejskich satelit Galileo - obsługiwany jest także system GPS, GLONASS oraz BeiDou.

Samsung chwali się, że z modeli Galaxy S8 i S8+ można korzystać zawsze i wszędzie - smartfony są pyło- i wodoodporne i spełniają warunki klasy IP68.

Czujnik linii papilarnych został umiejscowony z tyłu ekranu, Galaxy S8 potrafi także rozpoznać użytkownika po wzorze tęczówki czy rysach twarzy, co według producenta przyda się nie tylko do logowania do telefonu - o tym w dalszej części tekstu.

Akumulator w S8 ma pojemność 3000 mAh, do S8+ trafiła bateria 3500 mAh.

O tym, dlaczego Samsung uważa model Galaxy S8 za coś wykraczającego poza ramy dotychczasowych smartfonów i jakie są polskie ceny Galaxy S8 i S8+ przeczytacie na następnej stronie.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile