Pogoda
23.01.2017 11:55

Samsung pokazuje daltonistom prawdziwe kolory w TV

Samsung dokonał cudów dla osób dotkniętych zaburzeniem rozpoznawania barw – dzięki opracowanej przez giganta aplikacji mogą oni zobaczyć niedostępne wcześniej dla nich kolory.

Samsung pokazuje daltonistom prawdziwe kolory w TV
foto: kadr z wideo

Ślepota barwa, znana pod nazwą daltonizmu (który jest jej szczególnym przypadkiem, polegającym na nierozróżnianiu czerwieni i zieleni), dotyka nawet 8% mężczyzn w Polsce i 0,5% kobiet.

Zaburzenia w widzeniu barw różnią się u poszczególnych osób, przez co każda z nich widzi świat na swój własny, odmienny sposób. Brak postrzegania wybranego koloru może być uciążliwy i przeszkadzać na przykład podczas robienia zakupów – gdy wszystkie owoce mają ten sam kolor, ciężko wybrać te dojrzałe.

Z częściowym rozwiązaniem tego problemu poradził sobie Samsung – dzięki niemu osoby z zaburzeniami rozpoznawania barw mogą, często po raz pierwszy w życiu, zobaczyć kolory, których nie są w stanie samodzielnie dostrzec:

Aplikacja przeprowadza test, na podstawie którego jest w stanie dokładnie określić rodzaj zaburzenia w postrzeganiu kolorów. Informację tę można przesłać do inteligentnego telewizora producenta, których tak zmodyfikuje paletę wyświetlanych kolorów, żeby osoby ze ślepotą barwną zobaczyły obraz z naturalnych kolorach.

Program na smartfona można pobrać ze sklepu Google Play – telewizory SUHD Samsunga są w nią wyposażone fabrycznie.

Nad ułatwieniem życia ludziom niewidomym pracują Polacy – specjalne okulary Parsee mają nie tylko pomagać poruszać się w przestrzeni, lecz także poinformują o obecności znajomych osób, a nawet pozwolą czytać gazety i książki.

Znacie kogoś z problemami z odróżnianiem barw?

Michał Tomaszkiewicz