Pogoda
08.08.2019 10:50

Samsung stworzył notebooka, który działa niemal dobę na jednym ładowaniu

23 godziny oglądania filmów na zasilaniu z akumulatorów oferuje Samsung Galaxy Book S, nowy notebook koreańskiego producenta. Komputer wyceniony jest wstępnie na 999 dolarów, jednak nie jest to zdecydowanie sprzęt dla każdego. Nie tylko ze względu na cenę.

Samsung Galaxy Book S
foto: kadr z wideo www.youtube.com/watch?v=qsorbacCamA

Od zarania dziejów komputerów PC w środku obudowy można było znaleźć procesory ze stworzoną przez Intela architekturą x86. Przez lata byłą ona rozwijana, żeby oferować większą wydajność i możliwości i układy, które napędzają dzisiejsze konstrukcje są tysiące razy szybsze od swoich przodków.

Przez długi czas Apple wyłamywało się z trendu korzystania z procesorów Intela (bądź AMD), stawiając na produkowane przez IBM układy PowerPC. Jednak nawet przedsiębiorstwo z Cuppertino z czasem uznało, że nic nie zapewni takiej wydajności, jak x86.

Z powodu osiągnięcia światowej dominacji utarło się nawet stwierdzenie „Wintel”, opisujące komputery stosujące architekturę x86 oraz system operacyjny Windows od Microsoftu. Ten sojusz wydawał się być zbyt potężny, żeby cokolwiek mogło mu zagrozić. I wtedy przyszła mobilna rewolucja.

30 lat Windows uwiecznione na screenach
30 lat Windows uwiecznione na screenach
Przeczytaj także 30 lat Windows uwiecznione na screenach

Układy, które stosowane są w smartfonach są zgodne z architekturą opracowaną przez ARM. Od początku projektowane były z myślą o energooszczędności i wydajności, podczas gdy wywodzące się z komputerów stacjonarnych CPU Intela nie musiały ograniczać się za bardzo, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię.

Twórcy architektury x86 zauważyli, że grozi im wykluczenie z wartego miliardy dolarów rynku smartfonów i postanowili stworzyć układ, który będzie można stosować w telefonach i tabletach. Atom doczekał się kilku generacji, nie udało mu się jednak podbić portfeli klientów ani serc inżynierów.

Tymczasem błyskawicznie rozwijane układy architektury ARM stały się tak wydajne, że mogą z powodzeniem stawać w szranki i konkury z procesorami Intela i AMD. Dzięki Microsoftowi, który od kilku lat przygotowywał Windows 10 na układy ze smartfonów mogą one teraz być stosowane także w laptopach. Samsung Galaxy Book S to jedna z pierwszych takich konstrukcji, pokazująca, jak bardzo może zmieniać się przyszłość korzystania z komputerów przenośnych.

Samsung Galaxy Book S – ultrabook działający 23 godziny na jednym ładowaniu

Samsung Galaxy Book S napędzany jest przez 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 8cx. To jednostka bardzo blisko spokrewniona z układem Snapdragon 855, który można znaleźć we flagowych smartfonach największych producentów. Jedną z różnić jest brak części układu, w którym znajdują się układy bardziej energooszczędne, używane przez smartfony w chwilach, gdy użytkownik nie potrzebuje całej oferowanej wydajności.

Układ graficzny również pochodzi z najwyższej smartfonowej półki – to Adreno 680. Dzięki niemu Samsung Galaxy Book S może obsługiwać jednocześnie dwa monitory 4K. GPU oferuje pełne wsparcie dla biblioteki DirectX 12, tak jak nowsze tradycyjne karty graficzne NVIDII i AMD.

Samsung Galaxy Book S jest wyposażony w 8 GB RAM oraz nośnik SSD o pojemności 256 lub 512 GB. Pamięć urządzenia może być dodatkowo rozszerzona przez kartę pamięci microSD mieszczącą nawet 1 TB danych.

Obraz wyświetlany jest na dotykowym ekranie Full HD o przekątnej 13,3 cali. Samsung Galaxy Book S wyposażony jest w porty USB 3.1 i głośniki Dolby Atmos.

Wbudowany modem LTE może pobierać dane z prędkością 1 Gb/s. Galaxy Book S obsługuje ponadto Wi-Fi w standardzie ac oraz Bluetooth v 5.0.

samsung_galaxy_book_s_02

Samsung podkreśla, że 23 godziny odtwarzania zmierzono podczas pokazywania materiały wideo znajdującego się na dysku komputera, przy wyłączonych interfejsach bezprzewodowych, zmniejszonej jasności ekranu oraz ściszonym dźwięku. Podczas korzystania ze wszystkich dobrodziejstw Samsunga Galaxy Book S czas pracy będzie wyraźnie krótszy.

Ważący 960 gramów laptop oferowany jest w cenach zaczynających się od 999 dolarów. Decydując się na zakup trzeba pamiętać, że nie uda się uruchomić na nim wszystkich programów, jakie powstały na platformę Windows.

Zobacz także: Lenovo pokazało laptopa ze zginanym ekranem 

Co jest dla Was ważniejsze w komputerach przenośnych?

Tagi: Komputery Samsung