Pogoda
07.06.2016 10:55

Samsung szykuje 2 smartfony z elastycznymi ekranami

Samsung planuje na 2017 rok premierę dwóch telefonów z elastycznym, giętkim ekranem – modele mają być pokazane podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie.

Samsung szykuje 2 smartfony z elastycznymi ekranami
foto: kadr z wideo

Taka innowacja przyda się koreańskiemu gigantowi, który co prawda zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem ilości sprzedanych smartfonów, ale coraz wyraźniej odczuwa konkurencję ze strony nowych, chińskich marek.

Pierwsze przejawy eksperymentowania z ekranami sprzedawanych telefonów widać było przy okazji premiery wersji Edge flagowego telefonu z serii S – taki model pojawił się też w nowej generacji smartfonach Samsung Galaxy S7. Zakrzywiony po bokach wyświetlacz zdecydowanie wyróżniał się spośród innych telefonów.

Samsung jednak zdecydował się w miarę szybko na wypuszczenie tego atutu z ręki, zapowiadając dostarczanie ekranów tego typu dla chińskich producentów. Z przecieków pochodzących wprost z koreańskiego przedsiębiorstwa wynika, że ma on w zanadrzu coś nawet lepszego – wyświetlacze, które można do woli zginać.

Wizja telefonów tego typu została zaprezentowana jeszcze w 2013 roku – jak można się dowiedzieć, Samsung pozostaje jej wierny do dziś i zamierza wprowadzić do sprzedaży model, który będzie składany jak portfel.

Zewnętrzny, mniejszy wyświetlacz ma mieć przekątną 5 cali, wewnętrzny ekran ma oferować już 8 cali – będziemy mieć więc do czynienia z ciekawą hybrydą smartfona z tabletem. Kształt drugiego z szykowanych modeli nie jest jeszcze znany publicznie.

Być może film pokazujący w akcji zwijanie i rozwijanie działającego non stop wyświetlacza Samsunga – pisaliśmy o nim pod koniec maja 2016 – prezentuje wersje, która trafi do jednego z zapowiadanych modeli.

Koreańczycy wydają się być najbliżsi realizacji idei giętkiego ekranu – nie znaczy to jednak, że są jedyni. Chiński producent Moxi Electronics zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży jeszcze w 2016 roku telefonu, który będzie można sobie owinąć na ręce – początkowo jednak telefon będzie posiadał dość poważne z punktu widzenia użytkownika ograniczenia.

Ciekawą konstrukcję zademonstrowali także naukowcy – stworzony przez nich prototypowy smartfon HoloFlex nie tylko dysponuje giętkim ekranem, wyginaniem którego można sterować funkcjami telefonu, ale także wyświetla obraz 3D bez potrzeby stosowania specjalnych okularów.

O elastycznym ekranie marzą także fani Apple – co prawda producent nie napomykał jak na razie nic o możliwości ich stosowania, jednak w stworzonych przez miłośników marki wizualizacjach – zebraliśmy je w formie TOP 10 – pojawił się model, którego stworzenie przed obejrzeniem filmu z ekranem Samsunga wydawało się być niemożliwe.

Co myślicie o smartfonie, który można będzie zginać?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Samsung Technologia