Pogoda
19.01.2016 09:57

Samsung z zakazem sprzedaży w USA

Tocząca się od lat batalia patentowa pomiędzy Apple i Samsungiem doczekała się kolejnej decyzji ze strony sądu: zakazu sprzedaży w Stanach wybranych modeli koreańskiego producenta. Na indeksie smartfonów zakazanych znalazły się urządzenia, których i tak nie sposób już kupić.

Samsung z zakazem sprzedaży w USA
foto: proporta.com

W 2011 roku producenci wytoczyli na siebie ciężkie działa patentowe, wzajemnie oskarżając się o bezprawne wykorzystywanie zastrzeżonych rozwiązań sprzętowych i programowych oraz wyceniając straty poniesione w związku z naruszeń praw własności intelektualnej na miliardy (Apple) oraz setki milionów (Samsung) dolarów.

O jakie patenty chodzi? W tej sprawie Samsung okazał się być winny wykorzystywania w swoich smartfonach funkcji „slide to unlock” (czyli odblokowywania ekranu telefonu przeciągnięciem palcem po ekranie) oraz autokorekty. Wisienką na prawniczym torcie jest w tym przypadku złamanie patentu na „Szybkie linki” – udostępnianie łącz do możliwych do wykonania z danego ekranu czynności.

Sąd orzekł w 2014 roku, że Samsung jest winny złamania prawa i zarządził odszkodowanie w wysokości 119,6 mln dolarów. Apple przyjęło werdykt z umiarkowanym entuzjazmem – oczekiwało bana na sprzedaż smartfonów konkurenta, w których zastosowano sporne rozwiązania – i postanowiło się od niego odwołać.

Wyższa instancja okazała się podzielać stanowisko amerykańskiego producenta i zabroniło Samsungowi sprzedaży na terenie Stanów dziewięciu modeli. Na liście znalazł się między innymi Galaxy Nexus, Galaxy Note, Galaxy Note 2, Galaxy S2 i Galaxy SIII. W skrócie – przegląd oferty Samsunga z roku 2012.

Można śmiać się z absurdalnego zakazu, nie mającego praktycznie wpływu na funkcjonowanie Samsunga, ale najważniejszy w wyroku jest sam fakt nałożenia zakazu sprzedaży. Amerykański system prawny różni się od europejskiego w zakresie prawa patentowego, pozwalając na zastrzeganie pomysłów, które są powszechnie znane i używane.

Z tego powodu pojawiły się przedsiębiorstwa określane jako „patentowe trolle” – zastrzegające oczywiste rozwiązania i wyciągające na tej podstawie miliony dolarów od firm, które je stosują.

Czy masz pomysł na zostanie patentowym trollem i pławienie się w luksusach do końca życia?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Samsung Apple