Sceny z jak z filmu "Szczęki"! 3-metrowy rekin zabił surfera

08.06.2020 07:47
Sceny z jak z filmu "Szczęki"! 3-metrowy rekin zabił surfera Fot. mediadrumworld.com / Euan Rannac/Media Drum/East News

Rekin jak z filmu "Szczęki" zaatakował 60-letniego surfera. Australijczyk nie przeżył spotkania z żarłaczem białym. Jak doszło do tego zdarzenia?

Rekiny to jedne z najbardziej popularnych drapieżnych ryb. Ich charakterystyczną płetwę grzbietową zna chyba każdy. Niestety to dość negatywna popularność, bo zazwyczaj rekiny są kojarzone z pożeraniem ludzi. 3-metrowy żarłacz biały przyczynił się zwiększenia do złej sławy swoich pobratymców z podgromady spodoustych, zabijając 60-letniego surfera z Australii.

Prawdziwe "Szczęki" - rekin zabił surfera

Jak podaje Surf Life Saving NSW, 7 czerwca 2020 doszło do kolejnego śmiertelnego ataku rekina. Do makabrycznego zdarzenia doszło u wybrzeża północnej Australii, w stanie Nowa Południowa Walia. 60-letni mężczyzna został zaatakowany przez wielką rybę. W wyniku konfrontacji z żarłaczem białym doznał wielu poważnych obrażeń, między innymi stracił lewą nogę. Mimo interwencji lekarz, mężczyzna zmarł. Przerażające zdarzenie rozegrało się na plaży Salt Beach w South Kingscliff.

Władze miasta zdecydowały się zamknąć dostęp do wody dla pływających na 24 godziny. To nie pierwszy atak rekina w Australii w 2020 roku. Kilka miesięcy wcześniej zginął piłkarz Eric Birighitti. Znaleziono jedynie jego pożarte przez rekiny zwłoki. W 2019 roku zginął natomiast  41-letni Sam Edwardes. Mężczyzna wraz ze znajomymi wypoczywał na jednej z australijskich plaż, pływając na desce surfingowej. W pewnym momencie pod deskę wpłynął rekin i po kilku sekundach zabił Edwardesa.

Przeczytaj także

Czy rekiny polują na ludzi?

Rekin, który zaatakował 60-latka, dla laików może być gigantem. Jednak był to przeciętny, prawdopodobnie młody osobnik. Żarłacze białe osiągają długość do 6 metrów, chociaż zanotowano niepotwierdzone przez naukowców przypadki rekinów niemal dwa razy większych. Gatunek ten posiada duże, trójkątne zęby, o ostrych, piłkowanych krawędziach. Ich wysokość dochodzi do 5 centymetrów, a liczba może wynieść do 128 sztuk.

Przeczytaj także

Żarłacz biały jest uznawany za jednego z najbardziej niebezpiecznych gatunków rekinów. To właśnie on był bohaterem słynnego filmu "Szczęki". Według statystyk to właśnie żarłacz biały jest najczęstszym atakującym u wybrzeży Australii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych i południowej Afryki. Naukowcy dowiedli jednak, że żarłacze nie są ludojadami. W rzeczywistości drapieżnik dokonuje błędnej oceny sytuacji, biorąc człowieka za gatunek zwierzęcia, na którym żeruje, taki jak na przykład foka. Wskazuje na to sposób ataku - rekin podpływa, gryzie, ale nie rozrywa ofiary, tylko odpływa. Z tego powodu ataki rekinów nie zawsze kończą się śmiertelnie. Innym powodem agresji tych ryb może być kwestia ochrony własnego terytorium, na którym pojawiają się ludzie.

Przeczytaj także

Zobacz też: QUIZ: Jak dobrze znasz filmy z rekinami? 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.