Pogoda
22.07.2020 11:25

Sejm zajmie się ustawą o sprzedaży alkoholu przez internet. Ma uratować browary rzemieślnicze

Sprzedaż alkoholu przez internet coraz bliżej. W połowie lipca do wykazu prac sejmowych trafił projekt umożliwiający producentom lokalnych piw, cydrów i innych napojów alkoholowych sprzedawanie ich przez sieć. Dzięki temu będą mogli przetrwać epidemię COVID-19.

piwo bezalkoholowe
foto: Shutterstock

Polskie prawo kategorycznie zabrania sprzedaży alkoholu poza określonym w otrzymanym przez sprzedawcę fizycznym punkcie. Kary za złamanie tej zasady są surowe: grzywna finansowa oraz utrata zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na okres minimum trzech lat.

Część sprzedawców na wszelki wypadek interpretuje przepisy nawet o sprzedaży alkoholu nawet ostrzej, niż wynikało z litery: Lidl na przykład odmawia sprzedaży piwa bezalkoholowego osobom, które nie wylegitymują się dowodem osobistym w celu potwierdzenia pełnoletności.

piwo w butelkach
piwo w butelkach
Przeczytaj także Piwo bezalkoholowe tylko dla dorosłych. Interwencja UOKiK

Prawo, którego zadaniem jest dbanie o legalność sprzedawanych trunków w rzeczywistości kształtowanej przez epidemię COVID-19 gna producentów lokalnych alkoholi ku zgubie. Ruch turystyczny i towarzyski zmalał tak bardzo, że obroty w sklepach firmowych zmalały do stopnia uniemożliwiającego pokrycie kosztów funkcjonowania.

Sprzedaż alkoholu przez internet ratunkiem dla browarów rzemieślniczych

W złożonym w sejmie projekcie możemy wyczytać, że zezwolenie na sprzedaż przez sieć mogłyby uzyskać tylko fizyczne punkty sprzedaży posiadające już odpowiednie licencje, koncesje i pozwolenia.

Takie rozwiązanie , jak wskazują autorzy przepisów, zostało wdrożone w wielu krajach jako sposób na pomoc dla małych producentów napojów alkoholowych.

"

Sprzedaż wprost do konsumentów pozostających zgodnie z wezwaniem rządu, w domowej izolacji, jest jedyną szansą na przetrwanie tysięcy producentów i dystrybutorów, zachowanie utrzymywanych przez nich miejsc pracy oraz ocalenie źródeł utrzymania dla przedsiębiorców, pracowników oraz ich rodzin a także przychodów skarbu państwa z tytułu podatków dochodowych, podatku VAT oraz akcyzy. "

Projekt nowelizacji prawa został wniesiony przez posłów KP-PSL-Kukiz'15. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie stosunek PiS do propozycji: ugrupowanie ma większość i może do woli przyjmować i odrzucać propozycje ustaw.

Zobacz także: Lekarze uratowali życie szpitalnego pacjenta podając mu 15 piw 

Co myślicie o sprzedaży alkoholu przez internet?