Pogoda
09.05.2018 14:27

Seksowne czirliderki wynagrodzeniem kafeteryjnym dla chińskich programistów

Chińskie firmy internetowe zatrudniają atrakcyjne hostessy, żeby uprzyjemnić pracę programistów. W spisie obowiązków służbowych znajduje się flirtowanie oraz dawanie relaksujących masaży.

Seksowne czirliderki wynagrodzeniem kafeteryjnym dla chińskich programistów
foto: Jakob Montrasio, CC BY 2.0

Chińczycy są pragmatykami – zauważyli, że programiści to najczęściej mężczyźni mający problemy z życiem towarzyskim, a towarzyszące temu stresy mogą wpływać na wydajność pracy. W skrócie – nerdy nie mają prawdziwego życia.

Odpowiedzą na ten problem są „motywatorki programowania” – atrakcyjne kobiety, które oczarują programistów wyglądem i wdziękiem osobistym (innymi wdziękami zresztą także) równocześnie analizując ich jako psycholog i wyprowadzając z alienacji.

"

Programiści potrzebują po prostu kogoś, kto z nimi porozmawia i od czasu do czasu zorganizuje zajęcia, które pozwolą im się odprężyć. "

Piękne kobiety wyposażeniem biura chińskich programistów

Jak można wyczytać z ofert pracy, do obowiązków motywatorek programistów należeć ma między innymi dostarczaniem im posiłków i napojów, masowanie karku pracującego programisty i pozwalanie na wygadanie się nerdom, którzy potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, w szczególności gdy jest to atrakcyjna kobieta.

Wymagania stawiane przed kandydatkami bywają ciekawe – mają mieć miły głos, zaraźliwy śmiech, potrafić nakładać makijaż oraz… „dysponować wyglądem, który nie musi być wyjątkowo, ale sprawiać wrażenie na programistach”.

Chińczycy zdają sobie sprawę, że dochodzi tu do seksistowskiego traktowania pracowników – i to obu płci. Z jednej strono bowiem kobieta sprowadzana jest do roli ozdoby biura, z drugiej zaś strony sugeruje się, że mężczyźni – programiści nie są w stanie nawiązywać normalnych relacji międzyludzkich.

Czirliderki dla programistów zatrudniane są najczęściej przez mniejszej przedsiębiorstwa – rynkowi giganci, tacy jak na przykład Alibaba (właściciel AliExpress), korzystały z tego pomysłu dopóki presja opinii publicznej nie stała się zbyt duża.

A Was co motywuje do programowania?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele