Pogoda
23.06.2016 12:21

Selfie postarza i wywołuje zmarszczki

Popłoch i panika zapanowały w środowisku blogerek modowych – dermatolodzy uważają, że przesadnie częste robienie sobie zdjęć może prowadzić do uszkadzania skóry, przedwczesnego starzenia oraz pojawiania się zmarszczek.

Selfie postarza i wywołuje zmarszczki
foto: materiały prasowe

Specjaliści przyznają co prawda, że nie dysponują wynikami badań na potwierdzenie swoich tez, ale jako źródło danych wskazują dokonywane przez siebie obserwacje kliniczne. Szkodliwe ma być wystawianie skóry na światło generowane przez ekran smartfona oraz na promieniowanie elektromagnetyczne tworzone przez urządzenie (obecne przy jakiejkolwiek komunikacji bezprzewodowej).

"

Potrafię rozpoznać, czy ktoś trzyma telefon w lewej, czy w prawej ręce. Zaczynam dostrzegać matową teksturę na skórze twarzy w miejscu, gdzie najczęściej zbliżany jest telefon. "

Dermatolodzy dodają jednocześnie, że przed światłem pochodzącym z ekranu telefonu nie obroni tradycyjny filtr słoneczny – mowa tu o innej długości fali. Zwracają także uwagę, że uszkodzona przez używanie smartfona skóra musi zostać nawilżona od wewnątrz – nakładanie na wrażliwe miejsca kremu nie zda się na zbyt wiele.

Rewelacje pochodzące z ust właścicieli klinik zajmujących się zdrowiem skóry zaczęły wyglądać nieco podejrzanie, gdy w chwilę po ich ujawnieniu specjaliści podzielili się swoimi myślami na temat preparatów, które mogłyby uszkodzeniom skóry zapobiegać.

"

Na rynku produktów ochronnych jest luka, która dotyczy osób robiących selfie i blogerów. Powinniśmy stworzyć mechanizm obronny, przeciwdziałający zmianom w skórze wywoływanym przez telefony. "

Opinie o szkodliwości robienia selfie i używania smartfonów wygłaszane przez dermatologów kontrastują z wynikami badań dotyczących wpływu telefonów komórkowych na zdrowie człowieka. W opracowaniach, nierzadko obejmujących swoim zakresem okres ćwierćwiecza, nie doszukano się dowodów na powiązanie dzwonienia ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na nowotwór.

Wpływ na zdrowie pół elektromagnetycznych generowanych przez maszty telefonii komórkowej prowadzi obecnie w Polsce Instytut Łączności oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czy w trosce o zdrowie przestaniecie robić selfie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele