Pogoda
07.06.2016 13:35

Senior w Corsie przedobrzył...

Wypadki drogowe nie zawsze są skutkiem brawurowej jazdy lub ryzykownych manewrów. Niekiedy powodem jest po prostu chwilowy brak uwagi..

Senior w Corsie przedobrzył...
foto: kadr z wideo

W mieście ryzyko, że dojdzie do kolizji jest tym większe, im więcej uczestników ruchu drogowego porusza się po ulicach. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich manewrów, które mają zamiar wykonać osoby trzecie.

Zwiększyć szansę na uniknięcie kolizji może prawidłowe używanie kierunkowskazów. Wiele osób niemalże w ogóle ich z nich nie korzysta lub robi to w sposób nieprawidłowy. Wielokrotnie kierowcy najpierw ostro hamują, a dopiero potem sygnalizują chęć skrętu. Inni z kolei włączają kierunkowskaz tuż przed skręceniem.

Niezwykle istotne jest również zachowanie ostrożności podczas wykonywania bardziej wymagających manewrów – wyprzedzania, zmiany pasu, włączania się do ruchu, a szczególnie lewoskrętów. Ten ostatni manewr nie powiódł się pewnemu seniorowi, który wymusił pierwszeństwo:

Niestety zderzenia boczne należą do jednych z najgroźniejszych w skutkach. Wszystko dlatego, że w takich okolicznościach można mówić wręcz o braku strefy zgniotu. Jedyne co może subtelnie pomóc – do pewnych prędkości – to boczne kurtyny powietrzne. Najczęściej jednak dochodzi do obrażeń głowy, szyi, klatki piersiowej, miednicy i brzucha. W dodatku pasażerowie narażeni są na uderzenie przez odkształcone i zdeformowane drzwi. 

W przypadku tego konkretnego kierowcy nie bez znaczenia mógł być sam wiek kierującego Oplem Corsą, który wymusił pierwszeństwo. Szczególnie ciężko utrzymać koncentrację osobom po 60. roku życia. Nierzadko do tego dochodzą również problemy z koordynacją.

Co więcej wszystkie te niekorzystne zmiany postępują w sposób bardzo powolny, przez co wielokrotnie starsze osoby nie są w stanie samodzielnie stwierdzić, czy ich stan zdrowia nie zagraża innym uczestnikom ruchu w momencie, kiedy prowadzą pojazd.

Każdy kierowca tak naprawdę powinien być w pełni sprawny fizycznie, psychicznie, a do tego odpowiednio szybko reagować na bodźce, mając przy tym wysoką zdolność koncentracji.

A Wy co sądzicie o tej sytuacji?

Tagi: Duperele