Pogoda
13.08.2020 15:54

Sensacyjne odkrycie w Szkocji. Polak znalazł skarb sprzed 3 tys. lat

Największe brytyjskie media informują o unikalnym odkryciu.  Nasz rodak, poszukiwacz Mariusz Stępień odkrył bezcenny skarb z epoki brązu.

Sensacyjne odkrycie w Szkocji. Polak znalazł skarb sprzed 3 tys. lat
foto: Shuttenstcok (zdjęcie poglądowe)

21 czerwca 2020 Mariusz Stępień wraz z grupą przyjaciół przeszukiwał jedno z pól w okolicy Peebles na terenie Szkocji. Na głębokości około pół metra trafił na potężny sygnał, sugerujący duże znalezisko.

Polak znalazł skarb za pomocą wykrywacza metali

Jak się okazało, to niezwykłe odkrycie pochodziło sprzed blisko 3 tys. lat. Mariusz Stępień rozbił na miejscu namiot i pilnował "swojego" skarbu. Spędził tam w sumie 22 dni, pomagając archeologom w eksplorowaniu niezwykłego odkrycia.

W jeziorze Titicaca odnaleziono zamkniętą skrzynię. Co skrywa artefakt sprzed 500 lat?
W jeziorze Titicaca odnaleziono zamkniętą skrzynię. Co skrywa artefakt sprzed 500 lat?
Przeczytaj także W jeziorze Titicaca odnaleziono zamkniętą skrzynię. Co skrywa artefakt sprzed 500 lat?
"

Nigdy wcześniej w życiu czegoś takiego nie widziałem i od samego początku czułem, że może to być coś spektakularnego i bardzo ważnego dla historii Szkocji. Byłem w siódmym niebie, dosłownie trząsłem się ze szczęścia. "

– powiedział Mariusz Stępień dziennikarzom BBC.

Niezwykłe odkrycie, którego dokonał poszukiwacz skarbów z Polski

Wśród niezwykłych artefaktów znalazły się: końska uprząż z epoki brązu, pierścienie oraz miecz, datowane od 1000 do 900 roku przed naszą erą.

Sensacyjne odkrycie w jeziorze Lednica
Sensacyjne odkrycie w jeziorze Lednica
Przeczytaj także Sensacyjne odkrycie w jeziorze Lednica. Archeolodzy znaleźli skarby z czasów Mieszka I

Badający znalezisko archeolodzy nie mogli wyjść ze zdumienia gdy zobaczyli, że na przedmiotach zachowało się drewno i skórzane pasy. Podobnie na mieczu znajdowała się zachowana skórzana pochwa. Naukowcy pozyskali w tym przypadku zarówno niezwykle cenne zabytki z brązu, jak i materiały organiczne, które zabezpieczyli do dalszych badań.

"

Wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby przebadań artefakty i zrozumieć, dlaczego zostały zdeponowane. Nie osiągnęlibyśmy tego bez odpowiedzialnych działań znalazcy oraz wsparcia właścicieli ziemskich. Odkrywca szybko zareagował, gdy zdał sobie sprawę, że znalazł skarb in-situ. "

 – powiedziała Emily Freeman, szefowa Treasure Trove Unit.

Podczas eksploatacji terenu odkryto również elementy rydwanu jak pierścienie, osłony na koła i dowody na istnienie ozdobnego "wisiorka z grzechotką" z uprzęży – pierwszego takiego znalezionego w Szkocji i dopiero trzeciego w Wielkiej Brytanii.
Duża część odkrytego skarbu została zabezpieczona w sporej bryle ziemi i przewieziona w całości do pracowni konserwatorskiej w Edynburgu.

Pan Mariusz Stępień nie kryje ekscytacji. Mimo iż nie ustalono, na jaką nagrodę może liczyć, sam fakt dokonania odkrycia sprawił mu wielką radość.

Źródło: BBC, o2.pl

Zobacz również: Odnaleziono starożytne naczynie z motywem łabędzia, a w nim niezidentyfikowaną ciecz. Co mówią archeolodzy?

Tagi: Ciekawostki