Pogoda
10.08.2020 13:54

Sensacyjne odkrycie w jeziorze Lednica. Archeolodzy znaleźli skarby z czasów Mieszka I

Jezioro Lednickie to dla archeologów miejsce wyjątkowe. Akwen kryje w sobie niejedną tajemnicę. Tegoroczne podwodne badania archeologiczne przyniosły sensacyjne rezultaty. Zobacz, co odnaleźli badacze!

Sensacyjne odkrycie w jeziorze Lednica

Jezioro Lednickie badane jest od niemal 40 lat. Rok 2020 to kolejny sezon badań prowadzonych w tym miejscu przez naukowców z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Pydyna, prof UMK i mgr Mateusza Popka, w ścisłej współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Jezioro Lednickie: sensacyjne odkrycia podwodnych archeologów

Tegoroczne badania dostarczyły wielu cennych i wyjątkowych artefaktów. Archeolodzy wydobyli między innymi ozdobiony krzyżem miecz, inkrustowany topór oraz groty włóczni, strzał i bełtów. Według naukowców to kolejny dowód na istotną rolę grodu na Ostrowie Lednickim w okresie przed panowaniem Mieszka I a bogate zdobienia miecza wskazują na to, że broń mogła pochodzić ze Skandynawii.

"

Na pewno Wielkopolska z czasów piastowskich jest pełna przedmiotów z importów skandynawskich, natomiast co do tego konkretnego obiektu nie jesteśmy w stanie w stu procentach tego stwierdzić. Możemy za to określić, że to przedmiot wczesnośredniowieczny "

– mówi prof. Andrzej Pydyn z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, kierownik badań.

Najbardziej spektakularnym zabytkiem wydobytym z jeziora Lednica miecz -  pierwszy od 20 lat i "prawdopodobnie jeden z bardziej spektakularnych, jakie tutaj odnaleziono".

Zdumiewające znalezisko na dnie Bałtyku
Zdumiewające znalezisko na dnie Bałtyku
Przeczytaj także Zdumiewające znalezisko na dnie Bałtyku. Jedyny taki egzemplarz na świecie

Archeologowie sprawdzali dno na głębokości ok. 1,5 m poniżej jego obecnego poziomu.

"

To, co nas najbardziej pochłonęło, to badania na odnalezionym w 2017 roku moście, a właściwie mostach z wyspy Ledniczka na zachodni brzeg jeziora Lednica. To właśnie tam odnaleziono łącznie 21 artefaktów. "

- powiedział prof. Pydyn.

szkielet odkrywany przez archelogów
szkielet odkrywany przez archelogów
Przeczytaj także W Krakowie odkryto ogromny cmentarz. „Kości są wszędzie: pod ulicą i pod chodnikami”

Część z militariów można datować na X wiek. Pierwsze analizy sugerują, że na mieczu znajduje się inkrustowany krzyż. Dwa topory, z których jeden jest bogato zdobiony, pochodzą prawdopodobnie również z tego okresu.

Odnalezione przez archeologów bełty do kuszy i groty strzał, datowane są na XIII-XIV wiek. Z tego samego okresu pochodzi także topór ze świetnie zachowanym drzewcem oraz głowica miecza z brązu.

W trwającym obecnie sezonie badawczym 2020 otworzono również podwodny wykop archeologiczny w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej w niedużej odległości od palatium.

Sensacyjne odkrycie pod zamkiem w Olsztynie
Sensacyjne odkrycie pod zamkiem w Olsztynie
Przeczytaj także Sensacyjne odkrycie pod zamkiem w Olsztynie koło Częstochowy: "Wstępne wyniki są bardzo obiecujące"

Archeolodzy odnaleźli w nim znaczną ilość fragmentów naczyń ceramicznych oraz kości zwierzęcych. Jednak zdaniem badaczy najciekawszym znaleziskiem wydają się być pozostałości umocnień brzegowych, zbudowanych najprawdopodobniej z solidnych belek dębowych. Chronologię jednej z nich udało się już określić metodą dendrochronologiczną. Drzewo do jej produkcji zostało ścięte w 980 roku, czyli w trakcie panowania Mieszka I.

Badania podwodne oraz współpraca Centrum Archeologii Podwodnej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy planowane są również na kolejne sezony.

Źródło: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, TVN 24

Zobacz również: Kobieta twierdzi, że spotkała Wielką Stopę: "Huśtała się na drzewie" [ZDJĘCIE]

Tagi: Ciekawostki