"Seryjny kłamca" zdemaskowany! Zmyślił szkolenie w FBI, rozmowę z Charlesem Mansonem, a nawet śmierć żony

15.05.2020 10:31
Foto: LFI/Avalon.red/REPORTER/ East News - zdjęcie poglądowe|undefined Fot. LFI/Avalon.red/REPORTER/ East News - zdjęcie poglądowe

Stephane Bourgoin uchodził za jednego z najlepszych ekspertów do spraw kryminalistyki we Francji. Jak się jednak okazało - cała jego kariera była olbrzymim kłamstwem.

Tematyka kryminalna oscylująca wokół seryjnych morderców od lat niezmiennie wzbudza zainteresowanie. Liczni eksperci w tej dziedzinie wydają książki, prowadzą warsztaty, a nawet występują w serialach. Reasumując - cieszą się sporym rozgłosem. Tak właśnie było w przypadku Stephane'a Bourgoina - francuskiego "eksperta" od kryminalistyki. Jego kłamstwa ujrzały jednak światło dzienne.

"Seryjny kłamca" zdemaskowany! Stephane Bourgoin zmyślił swoją karierę profilera

Stephane Bourgoin to 67-latek pochodzący z Francji, który jeszcze do niedawna uchodził w swoim kraju za jednego z czołowych ekspertów do spraw kryminalistyki, a w szczególności seryjnych morderców i tworzenia ich profili psychologicznych. Jest autorem kilkudziesięciu poczytnych książek o tej tematyce, występował w licznych programach dokumentalnych, a nawet wykładał na uczelniach. Swoją imponującą karierę miał rozpocząć od szkolenia FBI w Quantico w Wirginii, a następnie przeprowadzić rozmowy z przeszło 70 seryjnymi mordercami (w tym Tedem Bundym i Edem Kemperem), a także osławionym zbrodniarzem, Charlesem Mansonem

Przeczytaj także

Dodatkowego efektu jego "karierze" miał dodawać fakt, iż jego żona Eileen została rzekomo zamordowana w 1976 roku przez jednego z seryjnych morderców. Jak się jednak okazało - cały dorobek i życiowa historia Bourgoina były zwyczajnym kłamstwem. Jego życiorys wzięła pod lupę grupa anonimowych blogerów "4ème Oeil" (fr. "Czwarte Oko"), która prowadziła śledztwo w jego sprawie od sierpnia 2019 roku. Jej członkowie odkryli bowiem, że część jego książek jest plagiatami, opierającymi się na tekstach publikowanych oryginalnie w języku angielskim. Poza tym, w wielu jego publikacjach i wypowiedziach pojawiały się błędy rzeczowe i liczne nieścisłości, a znany profiler FBI John Douglas (pierwowzór Holdena Forda w serialu "Mindhunter") przyznał, że nikt w Quantico nie kojarzy Stephane'a Bourgoina. W styczniu 2020 roku ukazało się nagranie "4ème Oeil" demaskujące Bourgoina, którego media szybko okrzyknęły "seryjnym kłamcą" i "kryminalnym mitomanem".

Przeczytaj także

Teraz głos zabrał sam zainteresowany. Mimo początkowych zaprzeczeń i gróźb, podczas niedzielnego wywiadu dla francuskiego "Le Parisien" przyznał się do licznych kłamstw i zbudowania swojej kariery na fikcji. Swoją zmyśloną biografię w dużej mierze oparł na życiorysie profilera z RPA.

To prawda - zdarzało mi się czasem koloryzować i wyolbrzymiać moje osiągnięcia przed opinią publiczną, ponieważ zawsze miałem głębokie poczucie, że nigdy nie byłem tak naprawdę kochany.

Fikcyjna kariera to jednak nie wszystko. Bourgoin przyznał bowiem, że zmyślił nawet śmierć żony, której jak się okazało, nigdy nie miał. Kobietą, która padła ofiarą morderstwa była barmanka z Los Angeles, którą Stephane znał z widzenia. Słynna rozmowa z Charliem Mansonem również okazała się kłamstwem. Zapytany o to, dlaczego postanowił wyznać prawdę, "seryjny kłamca" stwierdził, że już od dwóch lat dręczyły go wyrzuty sumienia, a kłamstwa zaczęły go przygniatać. 

Przeczytaj także
Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.