Pogoda
02.08.2018 14:03

„Shazam” anulowany z powodu rasizmu. DC nie przedrukuje starych przygód herosa ze względu na obraźliwe treści

Wydawnictwo DC miało w planach wydanie zbioru złożonego ze starych komiksów o Shazamie. Antologia nie ujrzy światła dziennego z powodu rasistowskich treści, kryjących się na kartach historii „Monster Society of Evil”. 

„Shazam” anulowany z powodu rasizmu. DC nie przedrukuje starych przygód herosa ze względu na obraźliwe treści
foto: Adventures of Captain Marvel #23

Firma DC Comics jest na rynku nieprzerwanie od roku 1937. Nic dziwnego, że należy do jednego z największych przedsiębiorstw komiksowych na świecie. Herosi, którzy zadebiutowali w pierwszej połowie XX wieku przeszli wiele zmian. Jednym z nich jest Shazam. Bohater zadebiutował w roku 1940 jako Captain Marvel i był podróbką Supermana, a jego przygody pojawiały się nakładem wydawnictwa Fawcett Comics. DC po latach przejęło prawa do postaci, ale wkrótce z powodów prawnych musiało przechrzcić herosa. Twórcy z Marvel Comics również mieli Captaina Marvela i grozili procesem. Z tego powodu Billy Batson wkrótce stał się Shazamem. DC postanowiło wydać retrospektywę poświęconą herosowi. W zbiorczym wydaniu zatytułowanym „Shazam: Monster Society of Evil” miały się pojawić historie z numerów od 22 do 46 serii „Captain Marvel Adventures”. Plany nie dojdą jednak do skutku.

Rasizm w pierwszych przygodach Shazama

Jak podaje portal CBR, DC zdecydowało się wstrzymać wydanie przedruków starych przygód Shazama. Wszystko przez niepokojące treści, które znalazły się w komiksach ze zbioru. „Shazam: Monster Society of Evil” miał być ekskluzywnie wydaną antologią w twardej oprawie dla wszystkich koneserów historii komiksu. Wczesne historie bohatera opatrzono komentarzami znawcy Fawcett Comics P.C. Hamerlincka oraz historyka komiksu Michaela Uslana. Niestety fani Shazama nie będą mieli okazji jej kupić. 

Wszystko przez rasizm bijący z niektórych paneli „Captain Marvel Adventures”. Na jednym z nich widzimy grupę Azjatów narysowanych w karykaturalny sposób, ukazanych jako odczłowieczonych wrogów Ameryki. 

Captain Marvel Adventures

Na innym pojawia się pomocnik Shazama - czarnoskóry bohater o imieniu Steamboat. Został przedstawiony przy użyciu tzw. blackface - maniery przedstawiania osób o afrykańskich korzeniach, opierające się na ich stereotypowym postrzeganiu. 

Captain Marvel Adventures

Oczywiście należy brać pod uwagę czasy, w których powstała historia o grupie Monster Society of Evil. Był to początek lat 40., a więc słusznie miniony okres, w którym nie przykładało się aż tak dużej wagi do tego, jak przedstawia się grupy etniczne. Z punktu widzenia historii komiksu, tego typu zbiorcze wydanie byłoby świetną okazją do zobaczenia, jak wyglądały komiksy sprzed prawie 80 lat. Stare historie obrazkowe niosą też za sobą pewien obraz ówczesnego społeczeństwa amerykańskiego. 

DC chce jednak uniknąć kontrowersji, które premiera przedruków „Captain Marvel Adventures” na pewno by wzbudziła. Prawdopodobnie wiąże się to również ze zbliżającą się premierą filmu o Shazamie. Twórcy na pewno nie chcą, żeby ich dzieło weszło na ekrany kin w oparach skandalu. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Shazam- DC Comics Komiks