Showmax znika z Polski 31 stycznia 2019

Michał Tomaszkiewicz
12.12.2018 10:37
Showmax|undefined Fot. zrzut ekranu

Jeśli nie widzieliście jeszcze głośnych polskich produkcji przygotowanych przez Showmax, musicie się pospieszyć – serwis VoD będzie działać w Polsce tylko do 31 stycznia 2019 roku. Nowi właściciele chcą skoncentrować się na działalności w Afryce.

Działalność Showmaksa w Polsce zaczęła się od mocnego uderzenia – serwis VoD wziął pod swoje skrzydła „Ucho Prezesa”, które z miejsca stało się internetowym fenomenem. I by to dopiero początek ekspansji serwisu, który zaczął kręcić seriale w Polsce zanim było to modne.

Wydawało się, że wraz z podpisaniem umowy z Patrykiem Vegą – hity kinowe reżysera, takie jak „Botoks”, trafiały na Showmaksa w rozbudowanej, serialowej wersji. W serwisie można także obejrzeć „SNL Polska” czy „Rojst”, wiadomo także, że trwają (lub trwały) prace nad kolejnymi produkcjami oryginalnymi – chociażby  „Plagami Breslau” czy tajemniczym serialu o polskim superbohaterze.

Wszystkie polskie filmy i seriale nakręcone specjalnie dla Showmaksa trzeba obejrzeć, póki serwis działa oficjalnie w Polsce – w odpowiedzi na pytania redakcji Antyradio.pl otrzymaliśmy poniższe oświadczenie od Magdaleny Marzec, Communications & Social Media Manager – CEE w Shomaksie:

Co do oryginalnych treści - do końca stycznia 2019 można je oglądać na Showmax. Mamy nadzieję, że znajdą gdzieś swój nowy dom, ale na razie nie mamy informacji na ten temat.

Dlaczego Showmax kończy działalność w Polsce 31 stycznia 2019 roku?

Showmax cieszył się w Polsce całkiem sporą popularnością – duży wpływ na to miała między innymi promocja zorganizowana razem z Play, w ramach której abonenci operatora otrzymywali darmowy dostęp do serwisu VoD na cały rok.

Oficjalnie zdobytej przez Showmaksa liczby użytkowników nigdy nie podano, można więc tylko spekulować. Według badania Gemius/PBI, serwis VoD odwiedziło w październiku 2018 1,27 mln osób – przy cym należy pamiętać, że z jednej subskrypcji, wycenionej na 19,90 zł miesięcznie, mogły korzystać nawet 3 osoby.

Nie wiadomo, jak duża część osób z darmowym dostępem do serwisu decydowała się na wykupienie płatnego dostępu do filmów i seriali. Według ogólnodostępnych danych Showmax CEE w 2017 roku osiągnął w Polsce przychów w wysokości 19,21 mln zł, osiągając 1,4 mln zł zysku. Platforma zastrzega jednak, że jest częścią dużej międzynarodowej korporacji i liczby te nie oddają prawdziwych wyników osiąganych w naszym kraju.

Oficjalnie powodem zrezygnowania ze świadczenia usług w Polsce jest zmiana właściciela, który chce skupić się na działaniu na swoim ojczystym kontynencie – w Afryce:

Jest to następstwem strategicznej decyzji właściciela Showmax - Naspers Group, o wycofaniu się z działalności w sektorze rozrywki wideo prowadzonej w ramach MultiChoiceGroup (MCG), do której włączony został Showmax. Naspers wprowadzi MCG na giełdę w Johannesburgu i przestanie być jej właścicielem. Pomimo dobrych wyników i popularności serwisu, dalszy rozwój Showmax Polska, jako jedynej firmy działającej w obszarze wideo poza Afryką, nie mieści się w ramach przyjętej strategii zarówno MCG, która koncentruje się na kontynencie afrykańskim, jak i Naspersa. Showmax Africa będzie nadal działać jako część MultiChoice Group, a zmiany nie dotyczą pozostałych inwestycji Naspersa w Polsce.

Nic nie wskazywało na to, że Showmax może opuścić Polskę – nawet przygotowana przez serwis lista nowości na grudzień 2018 wyglądała imponująco.

Koniec Showmax w Polsce - co z opłatami?

Serwis VoD zadeklarował, że ostatnie opłaty za miesięczną subskrypcję będzie przyjmować 17 grudnia 2018 roku. Osobom, którym okres płatnego dostępu do treści zakończy się po tej dacie, Showmax umożliwi oglądanie treści za darmo do końca bytności serwisu w Polsce.

Jeśli Twoja opłacona subskrypcja kończy się przed 31 stycznia 2019 r., na pozostały okres od tej daty zakończenia Twojej opłaconej subskrypcji do 31 stycznia 2019 r. otrzymasz darmowy dostęp do Showmax.

Platforma zaznacza, że nie trzeba ręcznie anulować subskrypcji - wszystkie zostaną rozwiązane automatycznie przed 31 stycznia 2019.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.