Pogoda
18.06.2020 14:51

Shrek i Bob Budowniczy na maturze? CKE komentuje

Uczniowie na maturach odnosili się do postaci takich jak Shrek czy Bob Budowniczy. Dyrektor CKE twierdzi, że komisja musi takie odwołania zaliczać.

Matura 2020
foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Tegoroczna matura przejdzie do historii. Egzaminy dojrzałości musiały zostać przełożone ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Gdy uznano, że testy trzeba już przeprowadzić okazało się, że będą musiały przebiegać w zupełnie nowych warunkach. Maturzyści muszą zachowywać dystans społeczny, korzystać z rękawiczek oraz maseczek i przyłbic ochronnych.

Shrek i Bob Budowniczy na maturze? CKE komentuje

W związku z nietypową formą egzaminów, o wymaganiach na maturze z polskiego z Dziennikiem Gazetą Prawną rozmawiał dyrektor CKE, Marcin Smolik. Wyjaśnił, że uczniowie muszą znać obowiązkowe lektury, jednak pytania są ułożone tak, że nie wymagają bardzo szczegółowej, encyklopedycznej wiedzy.

"

Nie bawimy się w to, żeby przyłapać ucznia. Jak na tegorocznej maturze z polskiego pojawiały się fragmenty do rozpoznania, to zawierały takie słowa, jak Gerwazy i Stolnik. Jak ktoś ich nie rozpoznaje, to znaczy że ma spore luki. "

Matura 2020
Matura 2020
Przeczytaj także Tematów maturalnych szukano w sieci przed startem egzaminu. Z powodu wycieku matura zostanie powtórzona?

Dyrektor zapowiedział również zmiany w maturze, które pojawią się już w 2023 roku. Aktualnie od uczniów wymaga się jedynie odniesień do różnych tekstów kultury, co owocuje arkuszami, w których maturzyści wspominają o np. postaciach z bajek.

"

Teraz pozwoliliśmy maturzystom pisać bez odniesienia się do konkretnych lektur – tylko do tekstów kultury. I zdarza się, że musimy zaliczyć, jak ktoś odwołuje się do Shreka czy Boba Budowniczego. "

Smolik podkreślił, że w przyszłości uczeń sam zdecyduje, co chce napisać. Będzie mógł wybrać między rozprawką, esejem czy felietonem. Zaliczenie będzie zależeć od własnego zdania na dany temat i poparcia go sensownymi argumentami.

"

Nawet jeśli zdanie będzie odchodzić od tego, co jest klasycznie uznawane, to jeśli będzie logiczne i poparte dobrze argumentami, to egzaminator będzie musiał to przyjąć. "

Dyrektor CKE podkreśla, że celem matury pisemnej z polskiego nie jest lanie wody i pisanie o niczym.

matura 2020
matura 2020
Przeczytaj także CKE złożyła zawiadomienie na policję w sprawie wycieku matur. Wykop pokazał, kto wrzucił zdjęcia tematów do sieci