Sieć 5G już w Warszawie. Na razie na Powiślu i Ochocie

11.09.2019 13:34
Sieć 5G już w Warszawie. Na razie na Powiślu i Ochocie Fot. materiały prasowe Orange

Internet 900 Mb/s w telefonie – takimi prędkościami pobierania mogą cieszyć się już wybrani mieszkańcy Warszawy. Orange uruchomił w stolicy testową sieć 5G.

Łącznie uruchomiono 9 stacji bazowych. Przed uruchomieniem sieci testowej Orange prowadził badania przez 2 lata.

Żeby móc skorzystać z pełni możliwości sieci, trzeba oczywiście dysponować odpowiednim sprzętem. Orange umożliwiał podczas premiery sprawdzenie możliwości 5G udostępniając smartfon ZTE Axon 10 Pro 5G, przedstawiany przez operatora jako Orange Neva Jet 5G.

5g_warszawa_02 Fot. foto: materiały prasowe Orange

Pierwszym telefonem 5G, jaki można kupić w Polsce, to Huawei Mate 20 X. Dzięki testom Orange nie trzeba już wyjeżdżać z Polski, żeby móc cieszyć się jego możliwościami – o ile otrzyma się specjalną, przewidzianą dla testów kartę SIM.

Przeczytaj także

Testy mają pokazać, jak funkcjonować będzie 5G w rzeczywistych, a nie laboratoryjnych warunkach.

W testach będą wykorzystywane dostępne obecnie urządzenia obsługujące sieć piątej generacji, w tym ponad 100 smartfonów i routery. Stacje bazowe zostały rozmieszczone w taki sposób, aby tworzyły spójny zasięg i umożliwiały poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z 5G.

Testowa sieć 5G uruchomiona przez Orange w Warszawie

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, tłumaczy że testy są ważne z kilku powodów:

Testy umożliwiają poznanie praktycznego wymiaru sieci 5G. To dla nas bardzo ważne. Wokół niej narosło bowiem wiele mitów. Rozprawianie się z tymi mitami to jedno. Drugim ważnym elementem jest pokazywanie realnych możliwości jej zastosowań - tego, co 5G może przynieść każdemu mieszkańcowi Polski, każdemu miastu a także całej gospodarce.

Część Polaków bardzo sceptycznie odnosi się do sieci 5G, widząc w nich zagrożenie dla zdrowia. Protesty przeciwko sieciom komórkowym piątej generacji prowadzone były w wielu miastach w Polsce.

Przeczytaj także

Specjaliści informują, że obowiązujące w Polsce normy maksymalnego natężenia pola magnetycznego są 100 razy bardziej restrykcyjne, niż zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.

Zobacz także: Polska zbiórka na czapkę chroniącą przed 5G. Powstała, bo „naukowcy grzmią na alarm” 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.