Pogoda
10.10.2019 14:46

Sieci 5G to już przeszłość. Huawei pracuje nad 6G

Podczas gdy w Polsce dochodzi do samosądów nad masztami 5G, Chińczycy z Huaweia nie zwalniają tempa. Telekomunikacyjny gigant potwierdził, że pracuje nad technologią 6G.

maszty komórkowe
foto: Shutterstock

Polacy do sieci komórkowych piątej generacji podchodzą wyjątkowo nieufnie. W całym kraju organizowane były protesty przeciwko technologii, która „usmaży nam mózgi”.

Policja zatrzymała nawet na gorącym uczynku osoby, które próbowały uszkodzić stację bazową szlifierką, wierząc że jej działanie jest szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

maszt telefonii komórkowej
maszt telefonii komórkowej
Przeczytaj także Przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć maszt operatora. Złapano ich ze szlifierką w rękach

Ironią losu był fakt, że sprawcy transmitowali atak na maszt komórkowy w internecie, korzystając z mobilnej transmisji danych.

W rzeczywistości sieci 5G mogą okazać się nawet mniej szkodliwe, niż używane obecnie 4G, czyli LTE. Wszystko dzięki temu, że operatorzy będą stawiać znacznie więcej masztów, a to oznacza, że będą one mogły pracować z mniejszą mocą.

Testową sieć 5G uruchomił w Warszawie Orange. Swoim zasięgiem obejmuje ona część mieszkańców Ochoty oraz fragment bulwarów wiślanych. Nie słychać, by jej działanie miało jakikolwiek wpływ na samopoczucie warszawiaków.

nadajnik 5G Orange w Warszawie
nadajnik 5G Orange w Warszawie
Przeczytaj także Sieć 5G już w Warszawie. Na razie na Powiślu i Ochocie

Pierwsze komercyjne wdrożenia mają zostać uruchomione w 2020 roku, a sieć 5G ma sukcesywnie trafiać do największych polskich miast. Zanim technologia obejmie całą Polskę, minie wiele czasu – gdy to się w końcu stanie, za progiem będzie już czekać 6G.

Huawei pracuje już nad siecią 6G

Dla osób mających styczność z opracowywanie nowych produktów ta wiadomość nie powinna być zaskoczeniem. Przedsiębiorstwa prowadza równolegle prace badawcze nad kilkoma kolejnymi projektami, wprowadzając je po kolei do sprzedaży. W ten sposób zmniejszają czas pomiędzy poszczególnymi premierami.

Huawei potwierdził, że ta sama taktyka używana jest podczas praca nad 5G i 6G. Prace koncepcyjne nad sieciami komórkowymi szóstej generacji zaczęły się „dawno temu”, wciąż jednak znajdują się we wczesnej fazie, a od zakończenia opracowywania standardu dzieli nas jeszcze co najmniej dekada.

Chiński producent nie pracuje nad nową technologią sam. W opracowywanie nowego standardu zaangażowanych jest wiele przedsiębiorstw z całego świata, które wspólnie wyznaczą normy dla 6G. ustalenia mogą trwać latami, jako że nie określono jeszcze, z jakimi problemami sieci 5G trzeba będzie sobie poradzić.

Zobacz także: Huawei pokazał w Polsce pierwszy smartfon 5G. Żeby go w pełni wykorzystać, trzeba wybrać się do Finlandii 

Boicie się sieci 5G?

Tagi: Mobile Huawei