Pogoda
22.12.2016 12:56

Single płacą więcej za OC

Mfind tym razem przyjrzał się różnicom w cenach polis, wynikających z płci oraz stanu cywilnego kierowców. Okazało się, że najwięcej płacą single, bo aż o 483 zł więcej niż osoby po ślubie.

Single płacą więcej za OC
foto: materiały prasowe

Do takich wniosków można dojść po przeanalizowaniu ponad 160 000 wyników w kalkulatorze OC/AC. Najwięcej zapłacić muszą singielki (1048 zł) i single (1099 zł). Najniższymi cenami ubezpieczeń cieszyć się mogą wdowy (658 zł) i żonaci (616 zł). Zamężna kobieta zapłacić musi piękną, uśrednioną sumę 666 zł, podczas gdy wdowiec – 648 zł. W przypadku rozwódki to 735 zł, a rozwiedzionego – 702 zł.

Warto jednak zauważyć, że różnice te mogą w dużym stopniu być uzależnione również od wieku. W końcu liczba osób w wieku powyżej 30 lat, które są po ślubie jest większa niż w grupie do 30 roku życia. Przy czym specjalista ds. ubezpieczeń porównywarki OC/AC mfind.pl – Edyta Skórka – wskazuje także na inne czynniki:

"

Przy wyliczaniu składki OC ubezpieczyciele przychylnym okiem patrzą na kierowców w związku małżeńskim. Wydaje się logiczne, że takie osoby mają mniejszą skłonność do ryzyka i nie jeżdżą tak agresywnie jak single. Ma to również potwierdzenie w statystykach wypadków, na podstawie których ubezpieczyciele oceniają ryzyko. Pamiętajmy również, że wśród singli jest wiele młodszych osób, które za OC płacą więcej ze względu na brak zniżek. Z kolei stosunkowo tanie OC dla osób owdowiałych wiąże się z tym, że są to zazwyczaj starsi kierowcy, z pełnymi zniżkami i dużym doświadczeniem, którzy rzadko powodują kolizje. "

Sporo zależy także od województwa – najdrożej jest kolejno: we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie. Przy czym po uwzględnieniu stosunku zarobków do cen ubezpieczeń Polska nie wypada najlepiej w stosunku do reszty Europy. Jednak nie brakuje takich osób, które próbują kombinować w trakcie zakupu polis, „naginając rzeczywistość” i wpisując nieprawdziwe dane, podczas gdy istnieją legalne i sprawdzone sposoby na niższe OC. Jeden z nich zakłada wożenie w swoim pojeździe „czarnej skrzynki”, zbierającej informacje o stylu jazdy kierowcy.

Co ciekawe, temat gwałtownie rosnących cen OC zaintrygował UOKiK. I właśnie dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił przyjrzeć się tej sprawie, weryfikując scenariusz zakładający zmowę cenową.

Dorota Iglikowska
Tagi: News