Skandaliczne koszulki z logo obozu pracy: "Ktoś próbuje zarabiać na ludzkiej tragedii" [ZDJĘCIE]

20.01.2022 12:53
Skandaliczne koszulki z logo obozu pracy: "Ktoś próbuje zarabiać na ludzkiej tragedii" [ZDJĘCIE] Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER (zdjęcie ilustracyjne)

Jak informuje B24.info z Bogatyni, w sieci pojawiły się skandaliczne koszulki z logo miejsca zagłady. Kosztują 25 euro i można je dostać za pośrednictwem sklepu internetowego z Niemiec.

Skandaliczna koszulka na pierwszy rzut oka wydaje się zupełnie pospolita. Jednak, gdy się przyjrzymy napisowi okazuje się, że przekaz jest przerażający.

Skandaliczne koszulki z logo obozu pracy

Sieniawka była jednym z podobozów Gross-Rosen składającej się ze stu podobnych miejsc znajdujących się na terenach Polski i Czech. W miejscowości dokonywano masowych mordów, niewolniczo wykorzystywano więźniów oraz przeprowadzano zbrodnicze eksperymenty medyczne. Z relacji byłych więźniarek wynikało, że bywał tam również Josef Mengele, zwany "Aniołem Śmierci".

Sprawę skandalicznych koszulek nagłośniła Łużycka Grupa Poszukiwawcza, badająca historię niemieckich zbrodni w tym rejonie.

To skandaliczna sprawa. Ktoś próbuje zarabiać na ludzkiej tragedii. W Zittwerke przymusowo pracowali i umierali niewinni ludzie. Sprzedaż takich koszulek, nawet gdy prawnie być może nie jest nielegalna, to jest wysoce nieetyczna i niemoralna. To obrzydliwe. Powinno się natychmiast temu zaprzestać. To tak jakbyśmy sprzedawali koszulki z Oświęcimia z napisem "Arbeit Macht Frei".

- mówi Jan Witek z Łużyckiej Grupy Poszukiwawczej.

Trudno oszacować liczbę zamęczonych na śmierć w obozie i podległych mu filiach. Jest ona jednak zbyt duża, by nie uznać tego miejsca za pomnik męczeństwa.

 – informuje Łużycka Grupa Poszukiwawcza.

Wspomniana koszulka, oprócz nazwy fabryki, w której podczas wojny pracowali więźniowie, zawiera także znak, którym oznaczano robotników przymusowych.

- wyjaśnia B24.info.

Za sprzedaż koszulek odpowiada niemiecki sklep internetowy sprzedający gadżety, naszywki i koszulki z tematyką militarną.

Zobacz również: Były więzień obozu zagłady o szafowaniu słowami "Auschwitz nie spadło nam z nieba" przez antyszczepionkowców 

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.