Skandynawia najbezpieczniejszym miejscem dla pieszych. Program Wizja Zero przynosi efekty

13.02.2020 15:33
Skandynawia najbezpieczniejszym miejscem dla pieszych. Program Wizja Zero przynosi efekty Fot. Shutterstock

Jak się okazuje, Skandynawia jest najbezpieczniejszym miejscem dla pieszych. W Norwegii w 2019 na drogach nie zginęło ani jedno dziecko.

Według oficjalnych danych za 2019 rok Skandynawię okrzyknięto najbezpieczniejszym miejscem dla pieszych. Inne kraje Europy powinny brać z niej przykład.

W Helsinkach nie odnotowano żadnego śmiertelnego wypadku drogowego

W ciągu całego 2019 roku na ulicach stolicy Finlandii w wypadkach drogowych nie zginął żaden pieszy. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1908 roku, czyli w czasach gdy na ulicach Helsinek pojawiały się pierwsze samochody.

Przeczytaj także

Miasto zamieszkuje 600 tys. mieszkańców, a cala aglomeracja liczy około 1,200 tys. mieszkańców. Dla porównania w dwumilionowej Warszawie zginęło w 2019 roku 21 pieszych.

W Norwegii w 2019 na drogach nie zginęło ani jedno dziecko

Bardzo podobne statystki dotyczą stolicy Norwegii. W Oslo w 2019 roku odnotowano tylko jeden śmiertelny wypadek. Jest to jeszcze lepszy wynik, niż w roku 2017, kiedy to na drogach Oslo zginęły trzy osoby.

Jak podaje Państwowy Zarząd Dróg (Statens vegvesen), w 2019 roku na norweskich drogach zginęło 110 osób. Wśród ofiar śmiertelnych wypadków nie ma ani jednego dziecka poniżej 16 lat. To pierwsza taka sytuacja w historii.

Tak doskonałe wyniki są skutkiem wprowadzenia w życie założeń Wizji Zero - długoterminowemu planowi działań na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Zgodnie z aktualnymi założeniami, śmiertelne ofiary na drogach uda się całkowicie wyeliminować do 2050 roku.

Zobacz również: Ozzy Osbourne opowiedział o wypadku. Muzyk myślał, że umiera

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.