Skaner molekularny SCiO to gadżet, który naprawdę chcesz mieć

Michał Tomaszkiewicz
21.01.2016 11:18
Skaner molekularny SCiO to gadżet, który naprawdę chcesz mieć Fot. www.consumerphysics.com

W 10 sekund możesz dowiedzieć się, z czego dokładnie składa się Twój posiłek i ile dostarczy Ci kalorii. Skaner molekularny SCiO pozwoli Ci zbadać materię na poziomie cząsteczek i atomów.

Miłośnikom Star Treka możliwości skanera mogą wydać się znajome: wystarczy skierować SCiO na badaną substancję i nacisnąć przycisk, aby po chwili otrzymać szczegółowe informacje na temat jej budowy molekularnej. Trikoder na miarę naszych czasów i możliwości wykorzystuje do tego spektrometr.

Tak skanowanie wygląda w praktyce:

Zasada działania SCiO jest prosta: urządzenie bada światło odbite od badanej powierzchni i wyszukuje linie widmowe (miejsca, w których światło zostało pochłonięte przez cząsteczki), identyfikując na jej postawie skład chemiczny substancji. Linie widmowe to swoiste „odcinki palców” pozostawiane przez atomy – dzięki nim wiemy, z czego składają się odległe gwiazdy, a w przyszłości będziemy mogli zbadać atmosfery okrążających je planet.

Dane ze skanowania wysyłane są przez Internet na serwer twórców skanera, gdzie przeprowadzana jest ich analiza. Wykrywane są substancje, które stanowią nie mniej niż 1% badanego obiektu, choć zdarza się, że skaner potrafi dostarczyć informacje o składnikach z mniejszą koncentracją.

Dowiedzenie się, z czego składa się próbka to tylko pierwszy etap działania SCiO: aplikacja potrafi podać na przykład ile kalorii znajduje się w zeskanowanym posiłku, jak słodki jest analizowany owoc i czy się nie psuje, jakim lekiem jest pigułka a nawet w jakiej formie znajduje się badana roślina. Wraz z rozwojem aplikacji możliwości będą się zwiększać – twórcy zapowiadają między innymi analizowanie drinków.

Skaner ma tez swoje ograniczenia: twórcy przestrzegają przed używanie go na przykład do prób badania poziomu cukru we krwi i wykrywania alergenów.

SCiO współpracuje ze smartfonami pracującymi pod kontrolą Androida w wersja 4.4 i wyższych oraz iPhone’ami z iOS 7 i późniejszymi.

Urządzenie ma trafić do sprzedaży w maju 2016 roku w cenie wynoszącej 249 dolarów.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.