Pogoda
15.07.2020 14:15

Skarbówka sprawdza Facebooka. "Szlachta nie pracuje" na celowniku fiskusa

Profile na Facebooku sprawdzają nie tylko banki i firmy pożyczkowe. Na popularny serwis zagląda również Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Skarbowy.

Skarbówka sprawdza Facebooka
foto: fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Jeśli masz długi wobec państwa lub urzędu skarbowego, a na Facebooku chwalisz się życiem, na które (według deklaracji podatkowych) Cię nie stać, możesz zostać zdemaskowany przez Cybercentrum, czyli skarbowy "biały wywiad". Tym bardziej jeśli twój opis brzmi "szlachta nie pracuje".

"Szlachta nie pracuje" na celowniku fiskusa

Pokazujemy w sieci zdjęcia z ekskluzywnych wczasów, nowe samochody, mieszkania, domki letniskowe, drogie wyposażenie mieszkań, a nawet dzieła sztuki. Jeśli naprawdę nas na to stać, nie ma problemu. Gorzej gdy ukrywamy coś przed organem podatkowym, bądź unikamy spłaty długów wobec państwa. Wtedy do akcji może wkroczyć Cybercentrum.

dokumenty na stole
dokumenty na stole
Przeczytaj także Urząd Skarbowy uważa, że od rabatów na zakupy online trzeba płacić podatek

Krajowa Administracja Skarbowa w ubiegłym roku powołała do życia Cybercentrum. Jednostka zajmuje się walką z przestępstwami ekonomicznymi w internecie i ma za zadanie zwalczać m.in. nielegalny hazard online, handel kosztami, ale także patostreamerów. W Polsce istnieją trzy takie komórki: w Opolu, Białymstoku i Bydgoszczy. Ich zadaniem jest również kontrola e-handlu.

Jak podaje Expres Bydgoski:

"

Do najczęściej wykrywanych nieprawidłowości w naszym regionie należą m.in. zaniżanie przychodów przez niewykazywanie sprzedaży za pośrednictwem portali aukcyjnych i sklepów internetowych. To także ukrywanie rzeczywistych rozmiarów prowadzonej działalności, jak np. sprzedaż z wykorzystaniem kont zarejestrowanych na inne osoby; wystawianie faktur i innych dokumentów sprzedaży przez osoby nieuprawnione lub nieistniejące; prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej czy brak dokumentacji podatkowej. "

serwis VoD
serwis VoD
Przeczytaj także Podatek od Netfliksa wchodzi w życie 1 lipca 2020. Rząd przemycił go w Tarczy Antykryzysowej 3.0

Urzędnicy monitorują nie tylko Facebook, ale także YouTube, Allegro, OLX, eBay, Amazon oraz streamerów, youtuberów, bloggerów i rynek kryptowalut. Cybercentrum zajmuje się ograniczeniem skali nielegalnego handlu oraz stara się wyeliminować nieujawnione źródła przychodów.

"

Ci, którzy dopuszczają się łamania prawa, muszą liczyć się z koniecznością zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami i ewentualnymi sankcjami przewidzianymi w ustawach podatkowych. Dodatkowo niezgłoszenie działalności gospodarczej, niewypełnianie obowiązków składania zeznań podatkowych i nieopłacanie należnych podatków z tytułu sprzedaży za pośrednictwem sieci to przestępstwa lub wykroczenia skarbowe "

- ostrzega Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Sprawcom tego typu przestępstw może grozić mandat, kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Za podrabianie i przerabianie faktur VAT grozi kara nawet 25 lat więzienia.

Zobacz również: Rząd planuje podatek od Facebooka. Ma przynieść miliard złotych

Tagi: Ciekawostki