Sklepy z alkoholem uznane za niezbędne dla funkcjonowania Wielkiej Brytanii. Będą otwarte podczas kwarantanny

26.03.2020 13:19
Big Ben i brytyjski parlament|undefined Fot. GERARD/REPORTER

Na Wyspach wprowadzono narodową kwarantannę. Obywatele zobligowani są do pozostawania w domach, a otwarte mogą być tylko sklepy i instytucje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania państwa. Do listy dopisano właśnie punkty sprzedaży alkoholu.

Epidemii COVID-19 nie da się pokonać; można ją tylko przeczekać. Coraz częściej słychać, jak przyznają to politycy podczas wprowadzania kolejnych ograniczeń mających zmniejszyć szybkość rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

W Polsce rozwiały się właśnie nadzieje na stosunkowo łagodny przebieg epidemii. Liczba potwierdzonych przypadków wciąż rośnie wykładniczo, podwajając się co niecałe 4 dni. Rząd postanowił więc wprowadzić zakaz wychodzenia z domu bez wyraźniej potrzeby.

Przeczytaj także

Na podobne działanie zdecydowała się Wielka Brytania, która jeszcze do niedawna chciała epidemię po prostu przechorować, że stworzyć odporność grupową. Gdy okazało się, że w razie przyjęcia takiej strategii z powodu COVID-19 zmarłyby dziesiątki tysięcy osób, rząd UK postanowił jednak walczyć z epidemią w bardziej tradycyjny sposób: zarządzając blokadę państwa.

W Wielkiej Brytanii mogą teraz działać tylko podmioty, których działanie zostało uznane za niezbędne dla kraju. Do grupy aptek, sklepów spożywczych, punktów pocztowych, pralni i banków brytyjski rząd dopisał właśnie sklepy monopolowe.

Wielka Brytania uznała, że sklepy z alkoholem są „niezbędne” i mogą działać podczas kwarantanny

Lockdown został ogłoszony w Wielkiej Brytanii w 23 marca 2020. Natychmiastowo zamknięto wszystkie restauracje, bary i kawiarnie, zawieszono działanie muzeów i innych instytucji kulturalnych, obiektów sportowych i placów zabaw. Zakaz kontynuowania działalności dotyczy wszystkich podmiotów gospodarczych, których funkcjonowanie nie zostało uznane za „niezbędne”.

Doprowadziło to do drugiej fali paniki wśród Anglików, którzy po zaopatrzeniu się w zapasy papieru toaletowego zaczęli tłumnie wykupywać swoje ulubione trunki.

Przeczytaj także

Z pomocą potrzebującym przyszedł rząd, który już 25 marca 2020 dopisał sklepy monopolowe do listy niezbędnych do funkcjonowania kraju.

Wyjątek ma na celu uspokojenie obywateli i zapewnienia im środków wpływających pozytywnie na zdrowie psychiczne. W Polsce takim środkiem jest pozwolenie – mimo zakazy wychodzenia z domu bez uzasadnienia – na krótkie spacery w celu zachowania równowagi psychicznej.

Zobacz także: Ponhub Premium za darmo dla wszystkich. Wystarczy obiecać, że nie będzie się wychodzić z domu 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.