Pogoda
30.06.2016 14:17

Skocz na pocztę wysłać e-maila

W 850 placówkach pocztowych w Polsce uruchomiono otwarte hot spoty. Mają one dawać szansę na skorzystanie z internetu w małych miejscowościach, gdzie trudno o dobrą ofertę dostępu do sieci.

Skocz na pocztę wysłać e-maila
foto: materiały prasowe

Chociaż trudno w to uwierzyć, sprawdzając udostępnioną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej mapę z ofertami operatorów dla każdego adresu w naszym kraju można przekonać się, że poza obszarem działania operatorów telekomunikacyjnych pozostaje 8% miejscowości w Polsce. 99% z nich liczy sobie mniej niż 100 mieszkańców.

Problem został dostrzeżony przez Pocztę Polską, dysponującą rozległą siecią placówek, w tym także w małych miejscowościach, do których duże firmy telekomunikacyjne nie dotarły, uznając inwestowanie w infrastrukturę za nieopłacalną.

Jak chwali się Paweł Skoworotko, członek zarządu Poczty Polskiej, wszyscy chętni będą mogli korzystać nieodpłatnie z darmowego dostępu do internetu – wystarczy, że będą dysponować urządzeniem potrafiącym połączyć się z siecią Wi-Fi. Przeglądanie zasobów sieci będzie wiązało się z oglądaniem reklam. 

"

Dziś około 20% gospodarstw domowych nie ma zapewnionego łatwego dostępu do internetu. Chcemy to zmienić i wyjść naprzeciw lokalnym społecznościom w tych miejscach, gdzie korzystanie z sieci jest utrudnione bądź ograniczone. "

Zgodnie z deklaracjami, co kwartał Poczta Polska chce uruchamiać hot spoty w 500 nowych lokalizacjach. Docelowo otwarty dostęp do internetu ma być oferowany we wszystkich 7500 należących do przedsiębiorstwa placówkach.

Dzięki temu na poczcie będzie można wysyłać nie tylko tradycyjne listy, ale także e-maile. Spółka wiąże z inwestycją wielkie nadzieje – cyfryzacja usług ma sprawić, że Poczta Polska stanie się centralnym elementem szykowanej w Polsce rewolucji administracyjnej. Według zapowiedzi Anny Streżyńskiej – Ministra Cyfryzacji – już w 2017 roku dużą część spraw urzędowych będzie można załatwić całkowicie przez sieć.

Pomóc ma tym między innymi nowa wizja dowodu osobistego, który będzie mógł być używany w formie aplikacji na smartfona.

Plany Poczty są bardzo konkretne.

"

Współpracujemy z Ministerstwem Cyfryzacji, aby rozwinąć platformę jako medium, dzięki któremu każdy obywatel, każda instytucja czy firma będą mogli komunikować się z administracją. W ten sposób ograniczamy konieczność osobistego stawiennictwa w urzędzie. Wprowadzamy elektroniczne kartki pocztowe, neoznaczki, które będziemy mogli sami drukować i naklejać na kopertę. "

Poczta wprowadziła także elektroniczne potwierdzenie odbioru. Listonosze są wyposażeni w tablety, które umożliwiają im elektroniczne potwierdzanie transakcji czy awizowanie przesyłek.

Darmowy dostęp do internetu w ramach sieci hot spotów zwanych godspotami oferowany jest w wybranych niemieckich kościołach.

Czy pocztowe punkty dostępowe to dobry pomysł?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet