Skoda Atero – coupe opracowane przez studentów

25.05.2016 12:55
Skoda Atero – coupe opracowane przez studentów Fot. materiały prasowe

Czeski producent samochodów próbuje przyciągnąć do swoich salonów coraz szerszą grupę klientów. Dlatego też do jednego ze swoich projektów Skoda zatrudniła studentów, którzy dla opracowali pojazd z myślą o swoich rówieśnikach.

Bazą dla tego auta był Rapid Spaceback, który został poddany wielu modyfikacjom dokonanym przez 26 niedoszłych absolwentów akademii Skody. I tak właśnie narodziło się spektakularne, kompaktowe coupe ich marzeń. To już trzeci projekt stworzony przez studentów. Zdaniem producenta, nowe auto jest w pełni funkcjonalne. Zadowolony z efektów prac jest między innymi Bohdan Wojnar, członek zarządu i specjalista ds. zasobów ludzkich:

Zupełnie tak jak w przypadku poprzednich konceptów, tak i przy pracy nad Skodą Atero najważniejsi byli nasi studenci, którzy mogą pochwalić się bardzo szeroką wiedzą specjalistyczną, a także nienagannymi umiejętnościami plastycznymi. Jestem bardzo wdzięczny każdej osobie wspierającej ten projekt.

Wcześniej spod deski kreślarskiej studentów wyszły takie dzieła jak Skoda CitiJet na bazie Citigo oraz pickup FUNSTAR powstały w oparciu o Skodę Fabię. Kolejnym tworem kreatywności najmłodszych specjalistów czeskiego producenta jest właśnie w pełni funkcjonalny i unikatowy pojazd, czyli Atero.

Skoda Atero 3 Fot. foto: materiały prasowe

Za opracowanie oraz zaimplementowanie odpowiedzialni są studenci szkoły zawodowej Skody w Mlada Boleslav. Na sukces zespołu pracowały 4 kobiety oraz 22 mężczyzn, którzy przechodzili przez kolejne fazy projektu pod nadzorem instruktorów i specjalistów z działu rozwoju technicznego, designu i departamentu produkcji. O zdobytych doświadczeniach opowiedział Dan Voce, rzecznik studentów:

To była niezwykła okazja do poznania nowych ludzi, profesjonalistów. Przy okazji mogliśmy wykorzystać naszą wiedzę teoretyczną w praktyce. Stworzenie projektu kosztowało nas 1700 godzin i wszyscy jesteśmy bardzo dumni z rezultatów.

Jeden z członków zarządu w dziale ds. produkcji – Michael Oeljeklaus – potwierdził, że nad tym unikatowym modelem pracowało wiele zdolnych osób:

Ten projekt pokazał na co stać naszych studentów. Ci młodzi ludzie pracowali z wielkim zapałem i poświęceniem. Po raz kolejny rezultat jest zdumiewający, auto wywołuje sporo pozytywnych emocji. Wszystkie osoby zaangażowane w ten projekt mają dużo powodów do radości.

Atero to dwudrzwiowe, kompaktowe coupe mierzące 4,3 m. Rapid Spaceback przeszedł długą drogę nim uzyskał właśnie taką formę. Słupki B zostały przesunięte, a tylne słupki C są teraz ostrzejsze. Opadająca linia dachu nadaje autu zupełnie nowego charakteru. Pojawiły się większe otwory na przetłoczeniach i drzwiach, a z tyłu pojazdu znalazł się spojler.

W dodatku przeprojektowano zderzaki oraz dodano pojedyncze końcówki rur wydechowych po jednej z każdej strony – pochodzą one ze Skody Octavii RS. Ponadto światła zarówno z przodu jak i z tyłu zostały uzbrojone w technologię LED. Nadkola auta wypełniają 18-calowe felgi w kroju „Turini”, które można znaleźć w palecie Octavii. Z czarnym lakierem nadwozia kontrastują czerwone elementy.

Skoda Atero Fot. foto: materiały prasowe

Pod maską znajduje się 1,4-litrowy silnik TSI o mocy 125 KM, który współpracuje z 7-biegową przekładnią automatyczną DSG. Zdaniem producenta zespół studentów zmodyfikował również zawieszenie.

Z kolei we wnętrzu o atmosferę dbają czerwone elementy, którym towarzyszy ambientowe oświetlenie w technologii LED. Nowy jest także system audio o mocy 1800 watt z subwooferem oraz 14 głośnikami.

Co ciekawe, szkoła zawodowa Skody została założona w 1927 roku i oferuje 3- lub 4-letnie studia. Obecnie kształci się w niej ponad 900 studentów, przy czym 14% z nich to kobiety. Z kolei kadra nauczycieli składa się z ponad 100 osób. Najlepsze jest jednak to, że wszyscy absolwenci tej szkoły będą mogli liczyć od razu na pracę w Skodzie.

A Wam jak się podoba Atero?

Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.