Skoda Octavia po liftingu

28.10.2016 08:50
Skoda Octavia po liftingu Fot. materiały prasowe

Szef studia designerskiego czeskiej marki zaprezentował jeden z najpopularniejszych modeli kompaktowych po modernizacjach. Największe zmiany zaszły z przodu pojazdu.

Zdaniem krytyków, auto upodobniło się do Mercedesa klasy E W212 sprzed faceliftingu, który wyróżniał się dzielonymi światłami z przodu. I to właśnie ten element jest wspólny dla obu samochodów. Bestseller Skody opcjonalnie może zostać wyposażony w technologię full LED. Nowością są przeprojektowane zderzaki oraz osłona chłodnicy, a także nowe wzory felg aluminiowych w rozmiarze od 16 do 18 cali.

Zmieniono także wyświetlacz systemu multimedialnego – ten urósł do rozmiaru 9,2 cala. Dodatkowo system rozszerzono o nowe funkcje. Do tego rozbudowano rozwiązania określane mianem „Simply Clever” o programowalny kluczyk, składane stoliki w oparciach foteli, a także uchwyty na butelki ułatwiające ich otwieranie. Ponadto kierowca będzie miał do dyspozycji m. in. asystent wspomagający manewrowanie z przyczepą, udoskonalony system parkowania oraz asystenta awaryjnego hamowania z funkcją wykrywania pieszego.

Czeski producent nie planuje zmian w gamie silnikowej i wciąż auto będzie oferowane z 5 jednostkami benzynowymi i 4 wysokoprężnymi o mocy od 85 do 184 KM, z pominięciem najmocniejszej odmiany RS. Niemalże wszystkie motory mogą współpracować z 6-biegową skrzynią ręczną lub automatem DSG, przekazując moment obrotowy na przednią oś. Z dobrodziejstwa napędu 4x4 korzystać będą mogły wyłącznie wersje z silnikiem 1.8 TSI lub 2.0 TDI. Co więcej, kierowca będzie mógł dostosować charakterystykę układu jezdnego za pomocą opcjonalnego systemu DCC (Dynamic Chassis Control). Do wyboru będą 3 tryby – Comfort, Normal i Sport.

Z czasem do gamy ma dołączyć RS, którego moc wzrośnie do około 245 KM. Obecnie najmocniejszy wytwarzany wariant rozwija 230 KM i potrafi rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 6,7 sekundy, osiągając maksymalną prędkość ograniczoną elektronicznie do 250 km/h.

Skoda zadeklarowała, że pod względem wymiarów Octavia się nie zmieniła – wciąż pozostaje najbardziej praktycznym modelem w swojej klasie.

Co ciekawe, Octavia to jeden z najważniejszych modeli Skody. Od 1996 roku trzy generacje zdobyły ponad 50 różnych nagród, podczas gdy łączna liczba wyprodukowanych egzemplarzy przekroczyła 5 milionów. Najnowsza odsłona tego modelu wytwarzana jest między innymi w fabryce Mlada Boleslav i właśnie z tej linii w marcu 2016 roku wyjechał milionowy egzemplarz trzeciej generacji Octavii.

Jak Wam się podoba model po liftingu?

Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.