Skoda Octavia zyskała nowy silnik 1.0 TSI

13.05.2016 12:35
Skoda Octavia zyskała nowy silnik 1.0 TSI Fot. materiały prasowe

Czeski producent samochodów postanowił najpopularniejsze auto w swojej gamie wyposażyć w nowy silnik 1.0 TSI.

Trzecia generacja Octavii opracowana na płycie podłogowej MQB zadebiutowała na polskim rynku w 2013 roku. Za stylistykę nadwozia odpowiedzialny jest Jozef Kaban, szef studia designerskiego Skody. Auto w stosunku do poprzednika jest o 9 mm dłuższe, o 45 mm szersze i ma zwiększony rozstaw osi o 108 mm, przy zredukowanej masie nawet do 100 kg. W bagażniku z kolei wygospodarowano 590 litrów przestrzeni.

I właśnie w 2016 roku producent zdecydował się rozszerzyć gamę liftbacka produkowanego w zakładzie Mlada Boleslav o nowy silnik 1-litrowy TSI o mocy 115 KM i 200 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Zastąpi on 110-konną wersję 1.2 TSI.

Samochód z nowym motorem może pochwalić się przyzwoitymi osiągami – odmiana z 6-biegową skrzynią ręczną potrafi rozpędzić się ze startu zatrzymanego do pierwszych 100 km/h już po 9,9 s. Wersja z opcjonalną przekładnią DSG o 7 przełożeniach na dokonanie tego samego potrzebuje o 0,1 s więcej.

Prędkość maksymalna obu modeli wynosi 202 km/h. Producent obiecuje niskie zużycie paliwa na poziomie 5,4 l/100 km i 3,9 l/100 km na trasie. Jednostka jest także przyjaźniejsza dla środowiska od tej, którą zastępuje, o czym świadczy fakt, że Octavia 1.0 TSI emituje 104 g dwutlenku węgla na każdy kilometr.

Co więcej, zdaniem Skody dzięki turbosprężarce jednostki TSI dysponują bardzo wysokim momentem obrotowym dostępnym w szerokim zakresie obrotów. I to właśnie ten parametr – a nie duża pojemność skokowa czy moc – sprawiają, że auto dynamicznie nabiera prędkości.

Producent niestety nie podał ile samochód z tym silnikiem będzie kosztować w Polsce. Motor ma wypełnić lukę pomiędzy jednostką 1.2 o mocy 86 KM i 1.4 150 KM. Ceny tego pierwszego w polskich salonach startują z pułapu 63 450 zł, a tego drugiego – od 73 950 zł. Do wyboru klientów są 4 odmiany wyposażeniowe – Active, Ambition, Joy i Style.

W przednim zawieszeniu obecnej generacji Octavii wykorzystano kolumnę McPhersona z wahaczem poprzecznym, podczas gdy w tylnym występuje belka skrętna z wahaczami wleczonym lub zawieszenie wielowahaczowe w modelach w bogatszych i mocniejszych odmianach.

Skoda w tym modelu również stawia na bezpieczeństwo, dlatego standardem są poduszki powietrzne kierowcy, pasażera pierwszego rzędu, a także poduszki boczne przednie i tylne, poduszka kolanowa.

Jak Wam się podoba Octavia z silnikiem w technologii downsizingu?

Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.