Skradziona praca Banksy'ego odnaleziona. To hołd dla ofiar zamachu terrorystycznego

12.06.2020 11:24
Skradziona praca Banksy'ego odnaleziona. To hołd dla ofiar zamachu terrorystycznego Fot. AP/Associated Press/East News

Po 1,5 roku odnaleziono zaginione dzieło Banksy'ego. Praca miała uczcić pamięć ofiar zamachu terrorystycznego z klubu Bataclan.

W 2015 roku w Paryżu doszło do serii skoordynowanych zamachów terrorystycznych. Wówczas łącznie na ulicach stolicy Francji zginęło 140 osób. Wśród nich było 90, które brały udział w koncercie grupy Eagles of Death Metal. Tragedia dotknęła cały świat, a swój ból związany z niesprawiedliwością zamachowców wyraził także jeden z najpopularniejszych artystów trudniących się street artem na świecie.

Banksy. Skradziony mural na cześć ofiar zamachu odnaleziony

Banksy, bo o nim mowa, w hołdzie dla ofiar namalował charakterystyczne graffiti na drzwiach klubu Bataclan, gdzie doszło do jednej z tragedii. Niestety ktoś postanowił przywłaszczyć dzieło twórcy i ukradł je razem z drzwiami.

Przeczytaj także

To nie pierwszy przypadek kradzieży malowideł Banksy'ego. Jego dzieła są regularnie podprowadzane z miejsc, w których je tworzył. Wspomniany mural na drzwiach francuskiego klubu powstał w 2018 roku i przedstawiał kobietę w żałobie. Rok później zniknął.

Banksy Fot. FILIPPO MONTEFORTE/AFP/East News

Właściciele klubu nie kryli swojego zdenerwowania i nie dowierzali w to, co się stało. Podkreślali, że drzwi stały się symbolem tragicznych wydarzeń oraz miejscem do kontemplacji bólu po stracie bliskich. Napisali na oficjalnym Twitterze lokalu, że to dzieło należało do nas wszystkich - nie tylko odwiedzających klub czy mieszkańców Paryża.

Śledztwo dotyczące muralu trwało 1,5 roku. Skradzione dzieło znaleziono we Włoszech w Abruzji, prowincji Terano. Jak czytamy na Onet.pl, prokurator Michele Renzo oświadczył:

Znalezienie drzwi było możliwe dzięki śledztwu prowadzonemu przez miejscową prokuraturę we współpracy z organami policji i wymiarem sprawiedliwości Francji.

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.