Skradzione dzieło Gustava Klimta odnaleziono w worku na śmieci. Jest warte fortunę

Aleksandra Degórska
12.12.2019 11:24
Skradzione dzieło Gustava Klimta odnaleziono w worku na śmieci. Jest warte fortunę Fot. shutterstock.com

Wszystko wskazuje na to, że ogrodnicy znaleźli w worku na śmierci dzieło Gustava Klimta, które zaginęło 22 lata temu.

Jak podaje PAP, podczas wyrywania chwastów w Piacenzy na północy Włoch ogrodnicy znaleźli w czarnym worku na śmieci obraz. Prawdopodobnie jest to skradzione 22 lata temu dzieło Gustava Klimta - tak twierdzą śledczy prowadzący dochodzenie w tej sprawie.

Skradzione dzieło Gustava Klimta odnaleziono w śmietniku. Jest warte fortunę

Obraz został znaleziony przez ogrodników pod zewnętrznym murem w zarośniętej chwastami skrytce koło galerii, skąd zniknął. Niewiele brakowało, aby torba na odpadki trafiła na wysypisko. Ogrodnicy natychmiast wezwali karabinierów i zabezpieczyli obraz.

Jak podaje PAP, prokuratura w Piacenzy wszczęła dochodzenie, którego celem jest m.in. ustalenie, czy obraz to oryginalna praca Austriaka Gustava Klimta. Prawdopodobieństwo jest duże, bowiem na odwrocie portretu znajdują się pieczęcie z miejsc, gdzie wcześniej był wystawiany. Szacuje się, że obraz Klimta szacowana jest na 60 mln euro.

Przeczytaj także

"Portret kobiety" Gustava Klimta skradziono w 1997 roku z galerii sztuki współczesnej w Piacenzy tuż przed wystawą, na której miał zostać pokazany. Na przestrzeni lat pojawiły się liczne teorie dotyczące tajemniczej kradzieży. Niektórzy sądzili, że złodzieje byli akrobatami, którzy uciekli z obrazem po dachu. Ciekawsza teza głosiła, że za kradzież odpowiada sekta satanistyczna, która użyła go do obrzędów albo ukryła go w trumnie. Okoliczności włamania nigdy nie zostały wyjaśnione.

Zobacz także: Chrystus ośmieszony. Obraz wart 6 mln euro odnalazł się w kuchni starszej kobiety

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.