Skradziono drzwi z grafiką Banksy'ego poświęconą ofiarom zamachu w Bataclan

Aleksandra Degórska
28.01.2019 14:08
Banksy|undefined Fot. THOMAS SAMSON/AFP/East News

Ta kradzież wstrząsnęła Paryżem, który dobrze pamięta atak terrorystyczny z 2015 roku. Nikt nie spodziewał się, że muralem Banksy'ego zainteresują się złodzieje.

Prace Banksy'ego pojawiają się w istotnych społecznie miejscach, są często komentarzem do sytuacji polityczno - społecznej. W czerwcu 2018 roku w Paryżu pojawiło się 7 grafik słynnego artysty. Najpierw zauważono mural przedstawiający czarnoskórą dziewczynkę, która zamalowuje swastykę. Grafika pojawiła się niedaleko ośrodka dla uchodźców.

Skradziono drzwi z grafiką Banksy'ego z Bataclan

Jeden z murali pojawił się na drzwiach przeciwpożarowych w paryskiej sali koncertowej Bataclan i przedstawiał postać kobiecą w żałobnej pozie. 13 listopada 2015 roku doszło w tym miejscu do zamachu terrorystycznego podczas koncertu Eagles of Death Metal, w którym zginęło 90 osób. Mural miał szczególne znaczenie dla mieszkańców miasta, którzy dobrze pamiętają ten tragiczny dzień.

>> Najciekawsze muzyczne murale w Polsce <<

Niestety nocą 25 stycznia 2019 doszło do kradzieży drzwi z grafiką Banksy'ego. Jak podaje PAPA, na Twitterze Bataclanu, pojawił się następujący wpis:

Jesteśmy dziś głęboko wzburzeni, dzieło Banksy'ego, symbol kontemplacji należący do wszystkich - do mieszkańców, paryżan i obywateli świata - zostało nam odebrane.

Banksy - samozniszczenie "Dziewczynki z balonikiem"

Dzieła Banksy'ego to cenne nabytki dla kolekcjonerów i są sporo warte - wystarczy wspomnieć, że "Dziewczynka z balonikiem" został sprzedany za milion funtów. Tuż po zakończeniu licytacji obraz Banksy'ego rozpoczął sekwencję samozniszczenia. W ramie „Dziewczynki z balonikiem” ukryto niszczarkę i połowa obrazu uległa zniszczeniu. Akcja wywołała szok i rozeszła się echem, zaś w internecie pojawiły się przeróbki zniszczonego obrazu Banksy'ego.

Banksy przyznał się do błędu, bowiem podczas prób niszczarka działała sprawnie i obraz powinien zostać zniszczony w całości. Nowa właścicielka zniszczonego dzieła postanowiła zachować sobie „Dziewczynkę z balonikiem”. Grafika ma mieć nową nazwę „Miłość jest w koszu”. 

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.