Skrajna prawica znakowała Żydów w internecie

Michał Tomaszkiewicz
06.06.2016 12:10
Skrajna prawica znakowała Żydów w internecie Fot. zrzut ekranu

Google wycofało z Chrome Web Store rozszerzenie, które znakowało żydowskie nazwiska na stronach internetowych. 

Narzędzie, nazwane „Coincidence Detector”, korzystało z tworzonej przez użytkowników listy nazwisk osób pochodzenia żydowskiego. Przy przeglądaniu witryn internetowych personalia takich osób umieszczane były w znaczniku (((echo))).

„Echo” ma symbolizować, że działania oznaczonych osób odbijają się na losach świata. Według autorów i użytkowników wtyczki, jest tu mowa o negatywnym wpływie, rodem wprost z teorii spiskowych. Rozszerzenie zostało opublikowane przez „altrightmedia” - nazwa „alternative right” została przyjęta dla siebie przez część ekstremalnej prawicy o zróżnicowanych poglądach ideowych. Według deklaracji, ruch popierają kandydaturę Donalda Trumpa na prezydenta USA.

W chwili usuwania rozszerzenia miało ono około 2500 użytkowników, w bazie danych zaś znajdowało się prawie 9000 nazwisk.

foto: zrzut ekranu Fot. foto: zrzut ekranu

Znalazły się tam głównie osoby związane z mediami – autorzy rozszerzenia tłumaczyli, że ich dzieło ma pozwolić na badanie powiązań pomiędzy wydarzeniami ze świata a osobami, które je opisują ((a także, według twórców „Coincidence Detector”, kreują).

Jeśli użytkownicy rozszerzenia uznali, że dany autor jest Żydem – w ich przeglądarkach jego personalia wyświetlały się jako (((Nazwisko))). Miało to umożliwić zauważenie „wzorów” oraz stronniczości i uprzedzeń w artykułach żydowskich autorów.

„Coincidence Detector” był bardzo ceniony przez swoich użytkowników – często otrzymywał pięciogwiazdkową notę.

foto: zrzut ekranu Fot. foto: zrzut ekranu

Wtyczka została usunięta przez Google na podstawie wpisu w regulaminie mówiącego o zakazie propagowania mowy nienawiści.

Twórcy wtyczki zapowiedzieli, że udostępnią narzędzie poza Chrome Web Store.

NRx to skrót od neoreakcjonizmu -  doktryny nawołującej do przywrócenia starego porządku społeczno-politycznego. 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.