Pogoda
03.06.2016 10:36

„Slalomem” po pasach

Prowadząc auto należy brać poprawkę na innych uczestników ruchu, ustępować pierwszeństwa, a także zwalniać w newralgicznych miejscach, zachowując szczególną ostrożność.

„Slalomem” po pasach
foto: kadr z wideo

W końcu poruszanie się pojazdem mechanicznym to nie tylko przywilej, ale także duża odpowiedzialność. Należy bezwzględnie stosować się do przepisów ruchu drogowego. Gdyby nie one, na drogach panowałaby istna anarchia, co przy tak dużym natężeniu ruchu oraz przeświadczeniu wielu kierowców, że to akurat oni są najważniejsi, mielibyśmy do czynienia z istnym paraliżem na ulicach.

Raz na jakiś czas przytrafiają się takie osoby, które bardzo mocno zaburzają przyjęty ład i porządek. Narażają postronne osoby na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Wszystko w imię pośpiechu. Tym bardziej takie zachowania dziwią, zważywszy na fakt, że podejmowane ryzyko jest absolutnie niewspółmierne do korzyści. Po co narażać czyjekolwiek życie, szczególnie jeśli w perspektywie jedynym zyskiem jest dotarcie do celu – w zależności od odległości – niekiedy zaledwie 5 minut wcześniej.

Karygodnie na drodze zachował się jeden z taksówkarzy, jadący Peugeotem 307 SW:

Nie dość, że skręcał on z niewłaściwego pasa – podczas gdy osoba poruszająca się pojazdem z kamerą pokładową mogła zająć dowolny pas ruchu – to jeszcze przemknął pomiędzy pieszym i rowerzystą, wymuszając na tym ostatnim pierwszeństwo. Niewiele brakowało do kolizji z jednośladem napędzanym siłą ludzkich mięśni.

Do tego ominął samochody, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych i ścieżką rowerową w celu ustąpienia pierwszeństwa. Wielokrotnie w takich sytuacjach dochodziło do kolizji, np. w Lublinie, gdzie poszkodowanego 16-latka przetransportowano do szpitala oraz w Rosji, gdzie dziewczynkę potrąciło auto. W tym ostatnim przypadku sprawcą zajęła się samozwańcza straż obywatelska.

Tak naprawdę takie zachowanie jak zarejestrowane na powyższym filmie w ogóle nie powinno mieć miejsca. Każdy uczestnik ruchu bez względu na to czym się porusza, winien szanować innych. Z kolei niechlubny bohater nagrania pokazał jak nie należy jeździć...

Tagi: Duperele