Pogoda
21.07.2020 12:21

Śluby tylko z muzyką kościelną. Świeckie utwory nie podobają się Kościołowi

Na ślubach można będzie grać tylko utwory kościelne. Diecezja płocka poinformowała, że ze względu na uchybienia w doborze świeckiego repertuaru muzycznego towarzyszącemu zawieraniu małżeństwa grać i śpiewać będą mogły tylko osoby, które ukończą prowadzony przez księży kurs.

młoda para w tańcu
foto: Shutterstock

Jaki utwór chcielibyście usłyszeć na swoim ślubie? Jeśli chcecie, żeby odpowiedź na to pytanie miała szansę się spełnić, musicie pospieszyć się z zawieraniem świętego związku małżeńskiego. Diecezja płocka postanowiła bowiem dać odpór postrzeganym jako nieodpowiedzialne doborom repertuarów towarzyszących najważniejszym chwilom w życiu państwa młodych.

Problemem jest częste „wybieranie utworów zaczerpniętych ze świeckiej muzyki rozrywkowej”. Na to zgody już nie ma i nie będzie.

 młoda para na weselu
 młoda para na weselu
Przeczytaj także Wesele grozy w Małopolsce. 150 osób z koronawirusem, 1000 na kwarantannie

Zgodnie z instrukcją Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa „śpiewy muszą mieć charakter religijny” i podkreślać spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii. Żeby mieć pewność, że ślubom towarzyszyć będzie odpowiednia muzyka, zespoły będą musiały przejść specjalny kurs w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku, po którym nie będą już mieli wątpliwości co do dozwolonych d grania utworów.

Od 2021 roku na ślubach można będzie grać tylko po przejściu kursu. Kościołowi nie podoba się „świecki repertuar”

Ks. Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku tak argumentował wprowadzenie formalnych wymagań dotyczących kursu doboru repertuaru.

"

Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane. "

Czego można będzie dowiedzieć się na szkoleniu prowadzonym przez „Musicum”?

"

W ramach kursu będą prowadzone zajęcia wyjaśniające sens liturgii w ogólności, przebieg i znaczenie liturgii sakramentu małżeństwa, zasady poprawnego doboru repertuaru na Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Uczestnicy zapoznają się z prawodawstwem liturgicznym Kościoła powszechnego, Konferencji Episkopatu Polski oraz zaleceniami Biskupa Płockiego i Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. "

Koszt udziału w szkoleniu to 150 zł od osoby. Zdobyte po nim uprawniania (świadczone podbitą legitymacją) dają możliwość grania na ślubach przez 3 lata, potem szkolenie trzeba będzie powtórzyć.

"

Brak ważnej legitymacji będzie skutkował odmową wykonania śpiewów lub utworów podczas ceremonii ślubnej. "

Wymogi diecezji płockiej dotyczą ślubów; na weselach (przynajmniej na razie) można grać utwory spoza wskazanej przez Kościół listy.

Zobacz także: Koncerty w klubach zabronione, wesela nie. Metalowcy postanowili więc zorganizować przyjęcie 

Planujecie ślub?