Śluby tylko z muzyką kościelną. Świeckie utwory nie podobają się Kościołowi

21.07.2020 12:21
Śluby tylko z muzyką kościelną. Świeckie utwory nie podobają się Kościołowi Fot. Shutterstock

Na ślubach można będzie grać tylko utwory kościelne. Diecezja płocka poinformowała, że ze względu na uchybienia w doborze świeckiego repertuaru muzycznego towarzyszącemu zawieraniu małżeństwa grać i śpiewać będą mogły tylko osoby, które ukończą prowadzony przez księży kurs.

Jaki utwór chcielibyście usłyszeć na swoim ślubie? Jeśli chcecie, żeby odpowiedź na to pytanie miała szansę się spełnić, musicie pospieszyć się z zawieraniem świętego związku małżeńskiego. Diecezja płocka postanowiła bowiem dać odpór postrzeganym jako nieodpowiedzialne doborom repertuarów towarzyszących najważniejszym chwilom w życiu państwa młodych.

Problemem jest częste „wybieranie utworów zaczerpniętych ze świeckiej muzyki rozrywkowej”. Na to zgody już nie ma i nie będzie.

Przeczytaj także

Zgodnie z instrukcją Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa „śpiewy muszą mieć charakter religijny” i podkreślać spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii. Żeby mieć pewność, że ślubom towarzyszyć będzie odpowiednia muzyka, zespoły będą musiały przejść specjalny kurs w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku, po którym nie będą już mieli wątpliwości co do dozwolonych d grania utworów.

Od 2021 roku na ślubach można będzie grać tylko po przejściu kursu. Kościołowi nie podoba się „świecki repertuar”

Ks. Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku tak argumentował wprowadzenie formalnych wymagań dotyczących kursu doboru repertuaru.

Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane.

Czego można będzie dowiedzieć się na szkoleniu prowadzonym przez „Musicum”?

W ramach kursu będą prowadzone zajęcia wyjaśniające sens liturgii w ogólności, przebieg i znaczenie liturgii sakramentu małżeństwa, zasady poprawnego doboru repertuaru na Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Uczestnicy zapoznają się z prawodawstwem liturgicznym Kościoła powszechnego, Konferencji Episkopatu Polski oraz zaleceniami Biskupa Płockiego i Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Koszt udziału w szkoleniu to 150 zł od osoby. Zdobyte po nim uprawniania (świadczone podbitą legitymacją) dają możliwość grania na ślubach przez 3 lata, potem szkolenie trzeba będzie powtórzyć.

Brak ważnej legitymacji będzie skutkował odmową wykonania śpiewów lub utworów podczas ceremonii ślubnej.

Wymogi diecezji płockiej dotyczą ślubów; na weselach (przynajmniej na razie) można grać utwory spoza wskazanej przez Kościół listy.

Zobacz także: Koncerty w klubach zabronione, wesela nie. Metalowcy postanowili więc zorganizować przyjęcie 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.