Pogoda
01.03.2016 15:55

Słuchawki na miarę z dźwiękiem 3D

OSSIC X to słuchawki, które odgrywają dźwięk przestrzenny przystosowany do budowy anatomicznej użytkownika.

Słuchawki na miarę z dźwiękiem 3D
foto: materiały prasowe

Specjalnie opracowane algorytmy dostosowują sposób odgrywania dźwięku w taki sposób, by efekt 3D był jak najpełniejszy. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu słuchawek OSSIC X w zestaw czujników monitorujących między innymi rozmiar głowy, kształt uszu oraz umiejscowienie słuchacza w przestrzeni.

Twórcy przekonują, że dzięki takiemu zabiegowi wrażenie zanurzenia w dźwięk 3D jest znacznie wyraźniejsze – głos odczuwany jest jako faktycznie dochodzący z różnych punktów przestrzeni, także tych znajdujących się dalej od słuchającego.

Co najważniejsze, dźwięk jest dynamiczny – jeśli użytkownik poruszy głową, odgrywanie odgłosów zostanie odpowiednio dostosowane, tak by ich źródło sprawiało wrażenie stacjonarnego. Ułatwia to umiejscowienie dochodzących dźwięków w przestrzeni, co ma największe znaczenie podczas korzystania z gier – ale nie tylko.

OSSIC X ma się sprawdzać także podczas oglądania filmów oraz cieszenia się muzyką. Możliwość nakładania na dźwięk efektów daje na przykład szansę na odtworzenie akustyki sali koncertowej lub warunków polecanych przez wykonawcę jako najlepszych do słuchania jego muzyki.

W każdym nauszniku znajdują się cztery przetworniki odpowiedzialne za odgrywanie dźwięku. Twórcy OSSIC X przekonują, że dzięki ich rozwiązaniom słuchawki brzmią lepiej od wszystkiego, co do tej pory było dostępne na rynku, dorównując wrażeniom słyszanym w prawdziwym środowisku. Nie wiadomo, czy będą w stanie dać audiofilom tyle szczęścia, co wyspecjalizowane w tym słuchawki Nervana.

OSSIC X odgrywa dźwięk stereo, 5.1 oraz 7.1 – trwają prace nad zapewnieniem obsługi także innych standardów. Sprzęt można podłączyć do komputera tylko przewodowo, poprzez port USB lub AUX (tylko tryb stereo). Twórcy informują, że przepustowość łączy bezprzewodowych jest obecnie zbyt niska, żeby przesłać wszystkie niezbędne informacje pozycjonujące odgrywany dźwięk.

Wbudowane akumulatory wystarczają na 10 godzin pracy; jeśli słuchawki podłączone są przez port USB, są z niego także zasilane.

Kampania na Kickstarterze ma trwać do końca kwietnia. Słuchawki OSSIC X mają docelowo kosztować 399 dolarów; w przedsprzedaży można je jeszcze dostać za 249 dolarów.

Podobają się Wam takie słuchawki?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety