Pogoda
09.03.2016 17:11

Słuchawki rozpoznają użytkownika po uszach

Do weryfikowania tożsamości używano już odcisków palców oraz obrazu skanu siatkówki – teraz słychać o pomyśle sondowania dźwiękowego uszu.

Słuchawki rozpoznają użytkownika po uszach
foto: materiały prasowe

Rozwiązanie sprawdza, jak sygnał audio rezonuje w małżowinie. Ponieważ kształt ucha jest unikalny dla każdego człowieka, badanie rozchodzenia się dźwięku może posłużyć do identyfikacji osoby z założonymi słuchawkami.

NEC, twórca zestawu zdolnego do zweryfikowania użytkownika, określa skuteczność metody na ponad 99%. Proces identyfikacji trwa około sekundy. Korporacja chwali się w oficjalnym komunikacie uniwersalnością swojego rozwiązania.

"

Ponieważ nowa metoda nie wymaga podejmowania specjalnych akcji, takich jak skanowania części ciała lub użycia urządzeń do weryfikacji osoby, umożliwia naturalne i ciągłe rozpoznawanie użytkownika nawet podczas ruchu i w trakcie pracy dzięki użyciu słuchawek z wbudowanym mikrofonem słuchającym dźwięków w środku ucha. "

Komercyjne zastosowania rozwiązania planowane są na 2018 rok. NEC roztacza wizję zapobiegania oszustwom dotyczącym tożsamości w operacjach obsługi, zarządzania i zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, zapewnienia poufności komunikacji bezprzewodowej, połączeń telefonicznych oraz możliwości indywidualnego dostarczania głosowych wskazówek nawigacyjnych tylko dla wybranych osób.

Szczególnym wyróżnikiem zastosowanej przez NEC metody identyfikacji jest możliwość ciągłego sprawdzania tożsamości użytkownika. Stosowane do tej pory rozwiązania biometryczne zakładają okresowe weryfikowanie praw dostępu przez odczytanie odcisków palców lub zeskanowanie siatkówki oka. Czas pomiędzy pomiarami nie jest zazwyczaj monitorowany.

foto: materiały prasowe

W przypadku słuchawek identyfikacja może być ponawiana już po sekundzie, w praktyce uniemożliwiając podszycie się pod uprawnionego przez osobę trzecią. Wykrycie próby nieautoryzowanego dostępu będzie natychmiastowe.

Jak zabezpieczacie dostęp do swoich smartfonów?

Największy wybór słuchawek dousznych renomowanych marek

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety