Pogoda
14.11.2019 16:09

Słynna asteroida straciła nazwę przez związki z nazizmem

2014 MU69, obiekt transneptunowy w Pasie Kuipera, to znajdujący się najdalej od Słońca obiekt, który został zbadany przez ludzkość. Naukowcy misji New Horizons nadali mu nazwę Ultima Thule, czyli „najdalszy ląd”. NASA postanowiła ją zmienić, gdyż kojarzona była z początkami nazizmu.

Ultima Thule/Arrakoth
foto: materiały prasowe NASA

Sonda New Horizons dokonała wielu ważnych naukowych odkryć. Jako pierwszy stworzony przez ludzi obiekt przeleciał obok Plutona, planety karłowatej krążącej wokół Słońca poza orbitą Neptuna. To właśnie tej misji zawdzięczamy spektakularne zdjęcie z sercem zajmującym sporą część tego ciała niebieskiego.

Po krótkim rendez-vous z Plutonem sonda zanurzyła się głębiej w Pasie Kuipera, a naukowcy wybrali nowy cel do zbadania: obiekt noszący naukową nazwę 2014 MU69. Postanowiono zmienić ją na coś atrakcyjniejszego, stąd przechrzczenie asteroidy na Ultima Thule.

Bryan May
Bryan May
Przeczytaj także Nowy utwór Bryana Maya na oficjalnym kanale Queen. Występuje w nim Stephen Hawking

Okazało się jednak, że ta decyzja nie była do końca przemyślana. Do akcji wkroczyła NASA, która właśnie oznajmiła, że 2014 MU69 znany będzie jako Arrokoth. Decyzja została zatwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, która właśnie decyduje, czy jeden z pozasłonecznych układów planetarnych zostanie nazwany Geralt i Ciri.

planeta BD+14 4559 b
planeta BD+14 4559 b
Przeczytaj także Zagłosuj na polską nazwę dla gwiazdy i planety. Geralt i Ciri trafi na nieboskłon?

Ultima Thule okazało się być niewygodną nazwą ze względu na skojarzenia, jakie może wywoływać wśród sympatyków nazizmu.

Ultima Thule straciła nazwę. Kojarzyła się z nazizmem

Problematyczny okazał się człon nazwy „Thule”, które po grecku znaczy świat. W Niemczech pod koniec i wojny światowej powstało Towarzystwo Thule, z którego ideologii czerpali pełnymi garściami naziści. Członkowie Towarzystwa piastowali wysokie stanowiska w NSDAP.

NASA postanowiła więc zmienić nazwę obiektu na pozbawiony pejoratywnych skojarzeń. Zdecydowano się na uhonorowanie Indian Powhatan.

Arrokoth, nowa nazwa dla 2014 MU69, oznacza „niebo”.

Zobacz także: Tajemnicza Planeta 9 może być tak naprawdę czarną dziurą 

Która nazwa podoba się wam bardziej?

Tagi: Duperele