Pogoda
24.04.2020 12:13

Banksy namawia do noszenia maszeczek? Słynny mural zmienił się na czas pandemii

„Dziewczyna z przekłutym uchem”, słynne graffiti Banksy’ego, nawiązujące do obrazu Verwmeera zmieniło się na czas kwarantanny. Zobacz nietypową przeróbkę.

Banksy namawia do noszenia maszeczek? Słynny mural zmienił się na czas pandemii
fot. Rex Features/East News (zdjęcie poglądowe)

Dziewczyna z przekłutym uchem” to grafika naścienna nawiązująca do obrazu Jana Vermeera „Dziewczyna z perłą”, przedstawiającego profil kobiety z charakterystycznym kolczykiem w uchu.

Sztuka w czasach kwarantanny

Banksy
Banksy
Przeczytaj także Walentynkowy mural Banksy'ego zniszczony przez wandali

Graffitti pojawiło się na ścianie w dzielnicy Spike Island w brytyjskim Brystolu w październiku 2014. Jego autorstwo przypisuje się Banksy’emu, słynnemu twórcy, którego prawdziwa tożsamość od lat jest nieznana. 

Kilka dni temu artysta za pomocą mediów społecznościowych pokazywał zdjęcie swojej łazienki, przyozdobionej w szczególny sposób. Seria zdjęć przyozdobiona była humorystycznym podpisem: „Moja żona nie znosi gdy pracuję z domu”.

Banksy
Banksy
Przeczytaj także Banksy został w domu i stworzył nowe dzieło w swojej łazience

Teraz w Internecie pojawiło się wideo przedstawiające przeróbkę jednej z jego prac na ulicach miasta. „Dziewczyna z przekłutym uchem” otrzymała specjalną maseczkę ochronną, aby tak jak wszyscy wokół mogła ochronić się przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Biorąc pod uwagę, że maska jest doklejona do oryginalnej pracy, jest to raczej działanie oddolne kogoś niezwiązanego ze środowiskiem artysty, kto jedynie wchodzi w ciekawy artystyczny dialog z oryginalną pracą.

Dziewczyna z przekłutym uchem w maseczce 

Wideo przedstawiające przeróbkę słynnej pracy pojawiło się na kanale YouTube Bristol 24/7.

Sztuka na ulicach

Prace Banksy’ego pojawiają się znienacka na całym niemal świecie, a niektóre z jego prac osiągają zawrotne ceny w muzeach. Mimo wszystko artyście udało się od lat utrzymać swoją tożsamość w tajemnicy, nawet gdy zdecydowano się na stworzenie filmu dokumentalnego o jego osobie.

Banksy i bożonarodzeniowa szopka
Banksy i bożonarodzeniowa szopka
Przeczytaj także Banksy stworzył kontrowersyjną szopkę bożonarodzeniową. Zamiast gwiazdy pojawił się ślad po pocisku

Produkcja „Wyjście przez sklep z pamiątkami” w reżyserii samego artysty obiła się szerokim echem w świecie kultury i pozwoliła na nowo spojrzeć na słynnego ulicznego artystę, który w ciekawy sposób potrafi komentować otaczającą nas rzeczywistość. Film współtworzony przez francuskiego reżysera, Jaimiego D’Cruza był nawet nominowany do Oscara.

Czytaj także: W Warszawie powstał nowy mural z wizerunkiem Czesława Niemena.

Jak podoba Ci się przeróbka pracy Banksy'ego?

Tagi: Newsy Banksy koronawirus