Pogoda
29.02.2016 18:34

Smartfon będzie centrum samochodu?

Wokół smartfona toczy się dzisiaj całe nasze życie – Honda i Drivemode robią z niego centralny punkt deski rozdzielczej.

Smartfon będzie centrum samochodu?
foto: kadr z wideo

Trudno nie zgodzić się z poglądem, że smartfony stały się ważnym elementem codzienności – jak donosi szef Apple, w telefonie znajduje się więcej informacji na temat jego właściciela niż w zamieszkiwanym przez niego domu.

Mając to na uwadze Honda stwierdziła, że zamiast opracowywać system multimedialno-nawigacyjny dla swoich samochodów, może oddać go w ręce kierowców. Wystarczy, że wsuną smartfon z Androidem w specjalnie przygotowany slot, żeby stał się on głównym wyświetlaczem pozwalającym na sterowanie systemami samochodu.

Honda uznała, że wszystkie funkcje, które mogą być przydatne kierowcy, są realizowane przez jego smartfona – i to lepiej, niż przez system wbudowany w auto. Właściciel telefonu ma zainstalowany ulubiony program nawigacyjny, dostęp do kolekcji słuchanych utworów, aktualizowaną na bieżąco listę kontaktów oraz połączenie z internetem.

Po zadokowaniu telefonu w desce rozdzielczej uruchamiana jest aplikacja opracowana przez Drivemode. Pozwala ona na proste sterowanie funkcjami telefonu – wyznaczeniem celu podróży, uruchomieniem odgrywania, wybraniem numeru – bez konieczności odrywania rąk od kierownicy, na której umieszczone są przyciski nawigacyjne.

Komendy można także wydawać za pomocą głosu – anglojęzyczni użytkownicy mogą dyktować treść SMSów. Interfejs został tak opracowany, by z większości funkcji można było korzystać bez przerywania wyświetlania wskazówek nawigacyjnych.

Integracja smartfona z samochodem jest na tyle duża, że na ekranie telefonu wyświetlany jest obraz z kamer monitorujących martwe pola czy przestrzeń za pojazdem. Przełączenie między nawigacją a pokazywaniem wideo odbywa się automatycznie po zasygnalizowaniu chęci manewru kierunkowskazem bądź zmianie biegu na wsteczny.

Rozwiązane jest na razie tylko pokazem możliwości takiego systemu. Podczas prawdziwej eksploatacji we znaki dałyby się przede wszystkim różne rozmiary i umiejscowienie portów smartfonów dostępnych na rynku. Honda przyznaje, że od wdrożenia takiego systemu w jej samochodach dzielą nas jeszcze lata.

Już teraz można przekonać się, jak działa aplikacja Drivemode – jest ona do pobrania na smartfony działające pod kontrolą Androida. W planach jest też wypuszczenie programu dla iOS.

Jak w roli deski rozdzielczej sprawdziłyby się Wasze smartfony?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety